Rast americkej ekonomiky sa v druhom štvrťroku zrýchlil viac, ako trhy očakávali. Podporili ho spotrebiteľské výdavky aj budovanie zásob napriek vysokým úrokovým sadzbám centrálnej banky Fed. Ukázali to vo štvrtok vládne údaje.
Hrubý domáci produkt Spojených štátov sa v období apríl - jún 2024 zvýšil medziročne o 2,8 percenta po náraste o 1,4 percenta v predchádzajúcom kvartáli, oznámil Úrad pre ekonomickú analýzu ministerstva obchodu vo svojom predbežnom odhade HDP za druhý štvrťrok.
To je výrazne lepší výsledok ako rast HDP o dve percentá, ktorý predpovedali analytici a signalizuje, že spotreba zostáva odolná.
Vývoj výdavkov v Spojených štátoch
Zrýchlenie hospodárskeho rastu odráža totiž „predovšetkým zvýšenie súkromných investícií do zásob a zrýchlenie spotrebiteľských výdavkov“, uviedlo ministerstvo obchodu. To bolo čiastočne kompenzované poklesom rezidenčných fixných investícií, dodalo.
Konkrétne spotrebiteľské výdavky v druhom štvrťroku stúpli o 2,3 percenta (o 1,5 percenta v pvom kvartáli) a súkromné zzásoby pridali 0,82 percentuálneho bodu k HDP. Viac sa zvýšili aj výdavky verejnej správy (o 3,1 percenta oproti 1,8 percenta). Na druhej strane, investície do nehnuteľností na bývanie sa po prvý raz za rok znížili (-1,4 percenta oproti 16 percentám v prvom kvartáli) a čistý obchod mal negatívny vplyv na hospodársky rast už druhý štvrťrok po sebe, keďže dovoz rástol rýchlejšie (6,9 percenta) ako vývoz (dve percentá).
Zatiaľ čo sektory ako výroba a bývanie mali problémy po tom, čo Federálny rezervný systém v roku 2022 agresívne a rýchlo zvýšil úrokové sadzby, aby zabránil prudkému rastu inflácie, spotreba bola odolnejšia, než očakávali analytici. To poskytlo ekonomike podporu napriek tomu, že úrokové sadzby sa pohybujú na najvyšších úrovniach za viac ako dve desaťročia, čo jednotlivcom aj firmám zdražuje pôžičky.
Kľúčovým faktorom spotreby bol silný trh práce, na ktorom pokračuje rast miezd a podniky nie sú ochotné prepustiť pracovníkov po ťažkostiach s náborom po pandémii.
Spomaľujú sa príjmy štátu a samospráv
Napriek solídnemu rastu ekonomiky v druhom štvrťroku sú vyhliadky na druhú polovicu roka nejasné. Trh práce sa spomaľuje, miera úspor je hlboko pod priemerom pred pandémiou a ekonómovia odhadujú, že vplyv zvyšovania sadzieb Fedu je stále cítiť. Spomaľujú sa aj príjmy štátu a samospráv, čo by mohlo naštrbiť výdavky.
Existujú tiež obavy z nových ciel, ak sa bývalý prezident Donald Trump vráti do Bieleho domu po novembrových prezidentských voľbách. Recesia sa však neočakáva, pričom v tomto roku sa očakáva uvoľnenie menovej politiky Fed.