Tohtoročná zimná sezóna v rakúskych Alpách by mala byť podľa Rakúskej národnej turistickej centrály jednou z najúspešnejších aj napriek stúpajúcim cenám lyžiarskych permanentiek, o ktorých sme písali tu. „Deje sa niečo, nad čím i niektorí odborníci na turistický ruch len neveriacky krútia hlavou,” píše český spravodajský web Info.cz.
Dotazníkový prieskum v šiestich krajinách ukázal, že najväčší záujem o rezervácie ubytovania pripadal práve na rakúske lyžiarske strediská. Podľa rakúskej štátnej tajomníčky pre cestovný ruch Susanne Kraus-Winklerovej plánujú oslovení turisti zrejme aj kratšie pobyty, resp. zvažujú aj možnosť lacnejšej formy ubytovania. „To, samozrejme, nič nemení na tom, že zimnú dovolenku plánuje okolo 20 miliónov hostí, teda o celé 3 milióny viac ako v minuloročnom prieskume,” dodáva portál.
Lyžiarov neodradili ani stúpajúce ceny permanentiek, ktoré sa tento rok vyšvihli až nad hranicu 70 eur. Konkrétne v Ischglu stúpne jednodenná permanentka na 72 eur, v tirolskom Arlbergu až na 75 eur a v Kronplatzi na 74 eur. Ešte vyššie vyleteli ceny vo Švajčiarsku, kde napríklad v stredisku Verbier zaplatí dospelý lyžiar za deň lyžovačky až 86 eur. Lyžiarov nevyhnalo z alpských stredísk ani prelomenie 50-eurovej či 60-eurovej hranice a zrejme ani tá 70-eurová nebude konečná, konštatuje spravodajský portál. „Niektorí odborníci hovoria o tom, že lyžiari majú jednoducho ‚zvláštnu psychológiu‘,” dodáva.
Za vysokými cenami nie sú len energie, ale aj náklady na udržanie zimného športu v časoch klimatických zmien. Účet za umelé zasnežovanie v Rakúsku za rok vystúpi na hodnotu 150 miliónov eur.
Iná situácia je v Česku, kde je tolerovaná hranica nárastu cien pre návštevníkov oveľa nižšia. „Ukázalo sa to na horách i v lete, kde niektorým podnikateľom v Krkonošiach pre zvýšenie cien výrazne klesli tržby,” vraví Jakub Juračka, prezident Asociácie lanovej dopravy ČR a dodáva, že väčšina lyžiarskych stredísk preto zvyšuje ceny veľmi mierne alebo vôbec.