Dá sa to vyjadriť aj tak, že Rakúšania chcú žiť na ostrove. Až 75 percent Rakúšanov je proti vyzbrojovaniu Ukrajiny, 40 – 52 percent proti sankciám proti Rusku.
Výrok, že Rakúsko je „ostrovom blažených“, sa pripisuje pápežovi Pavlovi VI. Ten síce nazval malú neutrálnu republiku v pôvodnom znení isola felice („šťastný ostrov“), ale dlhoročný „slnečný kráľ“ Rakúska, sociálny demokrat Bruno Kreisky, si pápežov údajný výrok po svojom prisvojil – a tak sa Rakúšania začali vnímať ako blažený národ žijúci na šťastnom neutrálnom ostrove.
Táto mentalita sa naplno prejavuje v postojoch k prebiehajúcej vojne: Napríklad štyria z desiatich Rakúšanov si myslia, že Rakúsko by sa malo usilovať v rámci EÚ o priateľskejšiu politiku voči Rusku. Podpora Ukrajiny zbraňami, za ktorú sa v Nemecku vyslovuje približne polovica obyvateľstva, je v Rakúsku úplné tabu: 50 percent Rakúšanov je kategoricky proti vojenskej podpore Ukrajiny, 25 percent skôr proti. Iba desať percent je skôr za vyzbrojovanie Ukrajiny a mizerných päť percent je jednoznačne za.
Na porovnanie: Dokonca aj v tradične najviac proruskej krajine EÚ, v Bulharsku, je 30 percent za vojenskú pomoc Ukrajine. Rakúsky politik, ktorý by sa vyslovil za vstup krajiny do NATO, by si podpísal rozsudok smrti. Fínska premiérka môže od radosti tancovať, koľko chce, tu ju nikto napodobňovať nebude. Špecifikum je aj to, že Putinova invázia emóciami Rakúšanov veľmi nelomcovala. Kým Fíni a Švédi sa okamžite rozhodli pre vstup do NATO, rakúska neutralita je obľúbenejšia ako kedysi. Výstižný detail: Zvyšní neutrálni členovia EÚ sú dnes už iba tri ostrovné štáty Írsko, Cyprus a Malta. Rakúsko sa tak definitívne stalo štvrtým ostrovom.
Má to svoj kontext. Rakúsko vďačí za svoju slobodu a neutralitu oknu príležitosti, ktoré sa otvorilo po smrti Stalina. Nový sovietsky vodca Nikita Chruščov chcel ukázať Západu, že sa s ním dá dohodnúť. Sovietska okupácia východného Rakúska v rokoch 1945 – 1955 síce nebola žiadnym lízaním medu, Rakúšania však od stiahnutia Červenej armády mali prevažne pozitívne skúsenosti s Rusmi. Vzťahy boli nadštandardne dobré.
Pred februárovou inváziou dostávali až traja bývalí kancelári plat z Moskvy a z Nur-Sultanu.
Aj preto sa pri vypuknutí vojny ukázalo, že Rakúsko je ekonomicky zraniteľnejšie ako väčšina európskych krajín. Zelená ministerka Leonore Gewesslerová síce tvrdí, že už dokázala zredukovať rakúsku závislosť od ruského plynu z 80 na 50 percent, mnohí ale spochybňujú jej čísla, veď Rakúsko je vnútrozemský štát bez možnosti zriadenia LNG-terminálu, no a aj podľa Gewesslerovej musí Rakúsko ešte do roku 2027 nakupovať ruský plyn.
Boli to manažéri a politici takmer všetkých strán, ktorí dostali krajinu do tejto šlamastiky. Spomeňme len jedno meno: Rainer Seele, šéf čiastočne štátnej ropnej spoločnosti OMV. Predchodca tohto nemeckého manažéra, Rakúšan Gerhard Roiss, sa ešte snažil znížiť závislosť od Ruska: Vidieť to bolo na vedúcej role, ktorú OMV vtedy (spolu s Európskou komisiou) zohrala pri projekte plynovodu Nabucco, ktorým by sa mal prepravovať azerbajdžanský, turkménsky a možno kedysi aj iránsky plyn do strednej Európy – vždy obchádzaním Ruska.
Nabucco stroskotal, Roiss padol a Seele stavil výlučne na spoluprácu s Gazpromom. Dokonca zrušil zabehnuté plány diverzifikácie. Seele predčasne predĺžil zmluvy s Gazpromom z roku 2028 na rok 2040, jedna doložka predpokladá, že OMV musí platiť aj v prípade, že neprevezme dodávku. Už vtedy sa šepkalo, že Seele, ktorý Moskvu navštevoval niekoľkokrát ročne v sprievode rakúskych kancelárov a ministrov, bol priamym nominantom „Petrohradu“, teda Putina. Pred vojnou to málokomu vadilo – veď Seele vedel zohnať lacný ruský plyn. A netajil sa tým, že to bola jeho hlavná stratégia.
OMV po 24. februári opäť otočil stratégiu o 180 stupňov. Spoločnosti sa pre šialené ceny ropy a plynu darí zhruba tak, ako to poznáte aj na Slovensku, v prvom štvrťroku sa strojnásobil prevádzkový zisk (CCS EBIT) na 2,62 miliardy eur, v druhom štvrťroku na rekordných 2,9 mld. Zároveň je ale (podľa niektorých kritérií) najväčšia rakúska spoločnosť v hlbokej kríze. Po dosť záhadnej nehode, pri ktorej boli dvaja zamestnanci zranení, funguje jediná rakúska rafinéria v Schwechate iba na 20 percent. Nehoda sa stála 3. júna, oprava bude dokončená až do konca septembra alebo októbra, škoda sa odhaduje na 240 miliónov eur. Doplatia na to zákazníci: Keďže Schwechat minimálne štyri mesiace nevyrába diesel ani vykurovací olej, zvyšuje to ceny ešte viac.
K tomu ešte tri čísla: Cena elektriny sa za rok zvýšila jedenásťnásobne, hodnota vodných elektrárni rakúskej skupiny Verbund sa zvýšila o 15 miliárd eur a kým Rakúšania „v normálnom roku“ zvyčajne pošlú za ruský plyn do Moskvy 1 – 2 miliardy eur, v tomto roku sa môže táto suma vyšplhať až na desať miliárd eur.
A tu si začali Rakúšania klásť otázky ako: Či sankcie Európskej únie voči Rusku dosahujú svoj cieľ, alebo či pre ne nevykrvácajú zbytočne pre vojnu práve obyvatelia rakúskeho ostrova, ktorí vojnu aj tak neovplyvňujú. Verejná mienka sa proti sankciám otočila už na konci jari.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?