Čeliť sociálnym krízam umožňuje zavedenie automatických stabilizátorov. V porovnaní s členskými štátmi EÚ alebo OECD však patríme ku krajinám, ktoré ich používali najmenej.

Uviedla to na pondelkovej konferencii sociologička Iveta Radičová, ktorá predstavila expertízny materiál s návrhmi opatrení.

Automatické stabilizátory

„Odporúčame prijať súbor automatických stabilizátorov, ktoré budú dostatočne chrániť adresne v danom čase a danej situácii prepad v spoločenskej realite. Sú dopredu legislatívne zadefinované a začnú automaticky fungovať, keď sa naplní kritérium krízovej situácie,“ vyhlásila Radičová.

Dodala, že tento nástroj nie je dostatočne využívaný, čo štát následne stojí obrovské peniaze s menšími efektami ako v iných krajinách. Výdavky domácností by tak boli stabilizované vyššími a dlhšími dávkami v nezamestnanosti alebo platbami sociálnej pomoci.

Životné minimum mimo daňový systém

Slovensko podľa Radičovej čelí dvom typom sociálnych rizík. Medzi staré patrí rodičovstvo, nezamestnanosť, ochorenie, pracovná zdravotná nespôsobilosť, staroba, smrť. Zároveň prichádzajú aj nové riziká v podobe globálnych zmien a kríz.

Súčasná definícia životného minima je podľa Radičovej neakceptovateľná. „Navrhujeme aby životné minimum nezasahovalo do daňového systému. Taktiež navrhujeme, aby sme súčasné minimum zaradili dvoma úrovňami, a to existenčným a sociálnym minimom, tak aby výška existenčného minima bola garantovaná,“ doplnila.

Ako najväčší problém vidí nízke dôchodky, ako aj nižšie dôchodky žien a starnutie obyvateľstva. Jedným z návrhov je preto odvíjanie valorizácie dôchodkov nie od priemernej dôchodcovskej inflácie za určité obdobie, ale od najaktuálnejšej informácie o dôchodcovskej inflácii a raste priemernej mzdy.

Nasmerovanie konkrétnej finančnej pomoci

Štátna tajomníčka ministerstva práce Anna Aftanasová pripomenula, že rezort upravil životné minimum, valorizoval v skoršom termíne dávky v hmotnej núdzi a zvýšil príspevok na bývanie.

„Na ministerstve sme identifikovali niekoľko zraniteľných skupín, ktorým sme smerovali konkrétnu finančnú pomoc, aby sme zlepšili ich životnú úroveň s ohľadom na rastúcu inflačnú krivku,“ dodala.

Jedným z návrhov, ktoré Radičová predstavila, je aj zmiernenie pravidiel na poskytovanie dávky v nezamestnanosti, uvoľnenie stropu na denný vymeriavací základ, ako aj podpora kvalitných pracovných príležitostí.

Ďalšie dôležité správy

Robert Fico
Neprehliadnite

TREND Barometer: Je súčasný model sociálneho štátu na Slovensku udržateľný?