Rada slovenských exportérov v uplynulých mesiacoch zorganizovala niekoľko diskusií s politickými stranami ako aj podnikateľské fórum s Ukrajinou. Cieľom týchto aktivít bolo poukázať na nevyužité obchodné príležitosti pre slovenských podnikateľov, informuje Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.

Rada eviduje niekoľko negatívnych a alarmujúcich trendov v oblasti spolupráce štátu a podnikateľského sektora. V ostatnom období sa na štátom organizovaných podnikateľských podujatiach partnerské firmy zo zahraničia zúčastnili v minimálnych počtoch, mnohé plánované podujatia s tretími krajinami sa zrušili alebo preložili na neurčito, Slovensko zatvorilo štyri veľvyslanectvá a dve zahraničné ambasády ukončili tento rok svoje pôsobenie v Bratislave. Rada vlády pre konkurencieschopnosť a produktivitu sa už viac ako rok neschádza, napriek tomu, že podľa medializovaných medzinárodných ukazovateľov sa Slovensko v konkurencieschopnosti prepadlo o štyri priečky na 53. miesto celosvetovo, čím je najhoršie spomedzi krajín V4 a výrazne zaostáva za Českou republikou, ktorej patrí 18. priečka.

Exportéri upozorňujú, že piata prichádzajúca automobilka na Slovensko ešte viac prehĺbi monotónnosť slovenskej ekonomiky a jej exportu, v ktorom dnes dominuje automobilový sektor približne 60 percentami. Diverzifikácia slovenského exportu je potrebná nielen sektorovo, ale aj teritoriálne, nakoľko Slovensko exportuje mimo trhov EÚ iba približne 10 percent svojej produkcie.

„Väčšina politických predstaviteľov síce hovorí o potrebe naštartovania ekonomiky, ale nikto nespomína export, bez ktorého Slovensko neprežije. Podnikatelia sú zo súčasnej situácie zúfalí, počúvame to takmer denne," upozornil Lukáš Parízek. Ako ďalej dodal, Rada je pripravená spolupracovať s novou vládou na potrebných reformách a naďalej pomáhať slovenským firmám presadiť sa na zahraničných trhoch.

Ďalšie dôležité správy

Rada slovenských exportérov
Neprehliadnite

Slovenskí exportéri riešili na biznis fóre možnosti podnikania na Ukrajine