Ak by bola dezinflácia v eurozóne silnejšia, než blok očakáva, Európska centrálna banka by mohla znížiť úrokové sadzby v júni aj júli. Podľa agentúry Bloomberg je o tom presvedčený člen Rady guvernérov ECB Gediminas Simkus. Zároveň uviedol, že Európa si môže dovoliť zaviesť „menej reštriktívnu monetárnu politiku“. Podľa Simkusa nie je vylúčené, že ECB v roku 2024 zníži úroky až štyrikrát.
Názor litovského guvernéra je v rozpore s niektorými členmi 26-člennej Rady. Mnohí sa totiž v otázke uvoľňovania obávajú omeškania zo strany amerického Fedu. Rizikom je aj potenciálny nárast napätia na Blízkom východe, ktorý by mohol ovplyvniť trhy s energiami.
Rakúsky zástupca v Rade guvernérov Robert Holzmann zdôraznil, že politika ECB sa nemôže až „príliš výrazne“ odchýliť od politiky Fedu. Upozornil aj na obavy z geopolitickej neistoty. Jeho holandský kolega Klaas Knot bol o niečo optimistickejší. Eurozóna bude podľa neho na pozadí „všeobecnej dezinflácie“ v súčasnosti lepšie vedieť zvládnuť potenciálny šok v oblasti cien ropy.
Ekonomika eurozóny by dostala dvojitý úder, ak by nedošlo k zníženiu úrokových sadzieb doma aj v Spojených štátoch, uviedol podľa Bloombergu ďalší z členov Rady Edward Scicluna. „Predpoklad o oživení ekonomiky a zotavení sa v druhej polovici roka je založený aj na predpoklade, že naša monetárna politika bude menej reštriktívna,“ dodal.
Ak sa základná predpoveď ECB v oblasti dezinflácie naplní, podľa Sciclunu bude v júni vhodné znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov. V prípade, že projekcie odhalia infláciu pre rok 2025 na úrovni 1,7 alebo 1,8 percenta, možno bude potrebné zníženie o 50 bázických bodov. „Ak by nastala táto situácia, mali by sme ísť dole o 50 bázických bodov hneď a neodkladať to,“ zdôraznil.
Chorvátsky zástupca v Rade guvernérov ECB Boris Vujčič by radšej uprednostnil opatrné zníženie o 25 bázických bodov, pokiaľ inflácia prudko neklesne alebo nedôjde k výraznému oslabeniu ekonomiky. Vujčič podľa Bloombergu upozornil, že ECB môže znížiť úrokové sadzby skôr, než tak urobí Fed, no dlhodobé odchýlky v monetárnej politike by mohli mať následky.