Rusi, Američania a Európania sa len zriedka na niečom zhodnú, no v jednej veci sa im to začiatkom roka 2022 predsa len podarilo, píše portál The Hill.

Všetci sa totiž vtedy zhodli, že Ukrajinci nebudú bojovať a ruské ozbrojené sily sa zmocnia kontroly nad Ukrajinou v priebehu pár týždňov, nanajvýš mesiacov. V ich očiach bola ukrajinská armáda na smiech a sila ruskej armády veľkolepá.

Podľa portálu je naozaj pozoruhodné, že vojenské a spravodajské služby toľkých vyspelých krajín sa dokázali tak veľmi mýliť.

Chybné odhady

Washington Post nedávno uverejnil článok o tom, čo predchádzalo ruskej vojne na Ukrajine. Vyplynulo z neho, že Washington disponoval podrobnými informáciami o ruských plánoch agresie mesiace predtým, ako k nej došlo.

Briti, Francúzi aj Nemci majú k dispozícii spravodajské služby, ktoré sa roky venovali sledovaniu Rusov. Aj napriek ich talentu však nikto nečakal ukrajinský odpor a ruskú neschopnosť.

Je zjavné, že neschopnosť Rusov, Američanov a Európanov predstaviť si úspešný ukrajinský odboj či akýkoľvek druh nepretržitého odporu svedčí o tom, ako veľmi predtým Ukrajinu a Rusko ignorovali, píše The Hill.

Ani po tridsiatich rokoch nezávislosti Ukrajinu dobre nepoznalo ani Rusko, ani Západ.

Ani po viac ako dvadsiatich rokoch toho, čo sa ruský prezident Vladimir Putin slepo hnal za svojou vidinou impéria, Rusko dobre nepoznali ani Spojené štáty, ani Európa.

Iba Ukrajinci vedeli, že budú bojovať, a to aj napriek tomu, že mnohí z nich vrátane ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského verili, že k prepuknutiu vojny pravdepodobne nedôjde.

Vinu nesie aj mentálne mapovanie

Takéto systémové zlyhanie nemožno vysvetliť tým, že niekto urobil zlý štatistický odhad či spravil chybu. Nikto, kto sa venoval rusko-ukrajinským vzťahom, si nevedel predstaviť, že Rusku sa vo vojne bude dariť tak zle a Ukrajincom zas tak dobre. Podľa portálu ide o jasný dôkaz toho, ako hlboko siaha ich nevedomosť.

Inými slovami, problém sa týka nášho mentálneho mapovania. Boli to naše domnienky, hodnoty a sklony, čo skreslili naše chápanie Ukrajiny, konštatuje The Hill.

Toto mapovanie je dôležité najmä preto, že nám diktuje, ako vnímať veci a merať ich význam.

Ak si myslíme, že Putin je šachovým veľmajstrom, pričom v skutočnosti je len slabým hráčom, tak sa nevyhneme chybnému výkladu jeho krokov a urobíme zlé rozhodnutia.

Ak o Zelenskom budeme premýšľať iba ako o komikovi, tak sa chytíme do tej istej pasce.

Búranie stereotypov

Dobrou správou je, že si už uvedomujeme nepresnosť tohto mentálneho mapovania.

Zlou správou zas, že tieto predstavy dokázali v našich hlavách prežiť tridsať rokov ruskej a ukrajinskej nezávislosti. Bude teda nejaký čas trvať, kým sa týchto stereotypov úplne zbavíme.

Najlepšia správa na koniec – nič tento skreslený pohľad na svet nezničí tak, ako rozhodné víťazstvo Ukrajiny a ponižujúca porážka Ruska. Čím viac Putin ukazuje, že je len slabým šachistom, tým sa tento výsledok zdá pravdepodobnejší, uzatvára The Hill.

Ďalšie dôležité správy

JB 31 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová (vpravo) víta premiéra Severného Macedónska Dimitara Kovačevského  pred ich stretnutím v sídle EÚ v Bruseli 4. februára 2022. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen, right, greets North Macedonian Prime Minister Dimitar Kovacevski prior to a meeting at EU headquarters in Brussels, Friday, Feb. 4, 2022. (Yves Herman, Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin nechtiac oživil Ligu demokracií. Magazín Forbes vysvetľuje, čo to pre firmy znamená