Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu povedal, že ruská invázia na Ukrajinu narušila ilúzie, ktoré platili od konca studenej vojny, a vytvorila v Európe inú dynamiku, než aká existovala pred niekoľkými mesiacmi, píše Politico. 

V rozhovore pre reláciu Face the Nation televízie CBS Scholz povedal, že brutálna invázia, ktorú vo februári spustil ruský prezident Vladimir Putin, otriasla svetom a vymanila ho z jeho samoľúbosti.

Na čo Putin myslí? 

„Myslím si, že príliš veľa ľudí vo svete dúfalo, že žijeme v inom svete, ktorý sa líši od skúseností z minulého storočia a storočí predtým," povedal Scholz a dodal, že súčasťou tohto miernejšieho svetového poriadku bolo, že „sme mali dohodu, že by nemalo dôjsť k pokusu o zmenu územia, zmenu hraníc či napadnutie suseda".

„A túto dohodu teraz Putin jednostranne zrušil," dodal Scholz.

Nemecký kancelár povedal, že Putin sa navrátil k tým vodcom, ktorí považovali dobývanie za prejav veľkosti národa.

„Na čo myslí Putin? Rozmýšľa ako imperialisti v 17., 18., 19. storočí," pokračoval.. „Myslí si, že všetko o národe je moc a že ak ste dostatočne mocní, môžete jednoducho zabrať územie svojich susedov. A to je myšlienka, ktorú nemôžeme a nebudeme akceptovať."

Nemecko sa zmenilo

Ruská invázia zmenila najmä dynamiku v Európe, vrátane toho, že viedla Fínsko a Švédsko k vstupu do NATO. Nemecký kancelár tiež uviedol, že Putinove kroky prinútili Nemecko upraviť svoju dlhodobú medzinárodnú politiku.

„Prijali sme veľmi, veľmi ťažké rozhodnutie zmeniť politickú stratégiu, ktorou sme sa riadili mnoho desaťročí - nikdy nedodávať zbrane do krajiny, ktorá je v konflikte," priznal.

V budúcnosti bude Nemecko pristupovať k svojej medzinárodnej úlohe inak a bude sa snažiť byť v prípade krízy pohotovejšie, povedal.

„Meníme spôsob, akým vynakladáme peniaze na obranu," povedal Scholz. „Je to obrovské navýšenie financií, ktoré zmení našu situáciu a dá nám šancu rýchlejšie reagovať na hrozbu, ktorá sa blíži k NATO, aliancii alebo našej krajine."

Závislosť na Rusku bola obrovská chyba

Pre Rusko bolo Nemecko úhlavným nepriateľom od druhej svetovej vojny, keď v júni 1941 vtrhli vojská Adolfa Hitlera a zavraždili najmenej 20 miliónov sovietskych občanov. V posledných rokoch sa však Nemecko stalo závislé od ruskej energie - podľa Scholza až príliš.

„Nebolo správne, že sme neboli pripravení na to, aby sme mali kedykoľvek možnosť zmeniť toho, kto nám dodáva plyn, ropu a uhlie," povedal Scholz. „Preto sme mali v celej Európe investovať do infraštruktúry, ktorá nám dáva možnosť zmeniť dodávky zo dňa na deň. A myslím si, že toto je poučenie, ktoré sa v Európe a na mnohých iných miestach naučili, že musíte byť pripravení - byť pripravení na takúto situáciu."

Multipolárny svet

Pri pohľade do budúcnosti Scholz povedal, že vidí svet, v ktorom je veľa centier moci.

„Myslím si, že svet, v ktorom budeme žiť v roku 2050, bude multipolárny," povedal. „Mnohé krajiny budú dôležité. Spojené štáty, Rusko, Čína, Európska únia a krajiny tejto únie, ale aj Indonézia a India alebo Južná Afrika, krajiny z juhu Ameriky. A veľkou úlohou pre nás všetkých je, aby to fungovalo."

Podľa Scholza sa však vojna na Ukrajine zastaví len vtedy, ak sa Putin rozhodne, že ju musí zastaviť.

„Konflikt sa skončí, keď Putin pochopí, že s myšlienkou dobyť časť územia svojho suseda neuspeje," myslí si namecký kancelár Olaf Scholz.

Ďalšie dôležité správy

Litva zakázala tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti cez svoje územie
Neprehliadnite

Nemecký kancelár Scholz vyzýva EÚ, aby zrušila zákaz prepravy tovaru z Ruska do Kaliningradu