Vladimir Putin už dlho vyjadruje túžbu vyvinúť alternatívy k finančnému systému založenému na americkom dolári. Na samite BRICS túto tému opätovne zdôraznil.
No odklon od dolára je náročná úloha, pripomína businessinsider.com. Organizátori samitu dokonca odporúčali účastníkom, aby si priniesli americké doláre a eurá, keďže ruské banky preferujú tieto meny pri výmene za ruble.
Rusko čelí rozsiahlym sankciám za inváziu na Ukrajinu a je odstavené od globálneho finančného systému založeného na dolári. Týka sa to aj medzinárodne používaného systému SWIFT, čo značne komplikuje platby a transakcie.
V. Putin otvoril samit výzvou na vytvorenie alternatívneho platobného systému. „Neodmietame dolár, nebojujeme proti nemu, ale ak nám nedovolia s ním pracovať, čo môžeme robiť? Musíme potom hľadať iné alternatívy, čo sa aj deje.“ Na záver samitu ale uviedol, že skupina BRICS nevytvára novú alternatívu k systému SWIFT, ale snaží sa riešiť problémy s platbami prostredníctvom národných mien.
Ruský prezident vyhlásil, že finančné systémy centrálnych bánk Ruska a ďalších členských štátov BRICS sú „dostatočné“. „Prezident Putin sa zrejme vzdal myšlienky na jednotnú menu BRICS,“ uviedli analytici ING. „Namiesto toho sa zameriava na znižovanie používania dolára a tam, kde je to možné, na zvýšenie používania mien BRICS.“
Rusko nedokáže vybudovať flotilu ľadoborcov potrebných pre trasu cez Arktídu
BRICS, teraz s deviatimi členmi, je skupina rozvíjajúcich sa krajín, ktorá má potenciál poháňať globálny rast. Zahŕňa Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu, Juhoafrickú republiku, Irán, Egypt, Etiópiu a Spojené arabské emiráty.
Analýza Bloombergu, založená na najnovších prognózach rastu Medzinárodného menového fondu, ukazuje, že ekonomiky BRICS pravdepodobne prispejú k väčšiemu podielu globálneho rastu v priebehu nasledujúcich piatich rokov než ekonomiky skupiny G7, ktorá zahŕňa USA.
Členské štáty BRICS predstavujú približne 45 percent svetovej populácie a 37 percent globálneho HDP podľa parity kúpnej sily.