Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval ďalšie krajiny, aby sa pripojili k medzinárodnému úsiliu o izoláciu Ruska. Vyhlásil, že prezidentovi Vladimirovi Putinovi nesmie byť umožnené víťazstvo na Ukrajine, pretože by to mohlo povzbudiť ostatných vojnových štváčov, píše agentúra Bloomberg.
Scholzova vývza prišla v čase, keď sa Európska únia snaží udržať jednotný front v rozhovoroch o ďalších sankciách proti Moskve. V čase, keď mnohé rozvíjajúce sa mocnosti v Ázii, Afrike a Južnej Amerike prejavujú malú pripravenosť kritizovať alebo dokonca trestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.
Silnejší diktujú
„Putin sa chce vrátiť k svetovému poriadku, v ktorom silnejší diktujú, čo je správne, v ktorom nie každý má právo na slobodu, zvrchovanosť a sebaurčenie. To je imperializmus,“ povedal Scholz vo štvrtkovom prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.
„Toto je pokus vrátiť nás späť do čias, keď vojna bola bežným politickým nástrojom, keď nášmu kontinentu a svetu chýbal stabilný mierový poriadok,“ povedal kancelár.
Scholz uviedol, že ruská invázia neohrozuje len existenciu Ukrajiny, ale podkopáva aj na pravidlách založený medzinárodný poriadok spolupráce, ktorá v posledných desaťročiach obmedzila rozsiahly vojenský konflikt.
Putin nesmie vyhrať
„Preto je náš cieľ veľmi jasný. Putin nesmie vyhrať svoju vojnu. A som presvedčený, že ju nevyhrá,“ vyhlásil Scholz.
Podľa jeho slov Putin ukončí svoje vojenské ťaženia iba vtedy, keď si uvedomí, že nemôže prelomiť obranu Ukrajiny, „preto podporujeme Ukrajinu“.
Bloomberg poznamenal, že Nemecko poslalo na Ukrajinu vojenské vybavenie, ako sú protitankové zbrane a systémy protilietadlovej obrany. Spolu s Holandskom plánuje zabezpečiť aj ťažké delostrelectvo.
Plán umožniť Nemecku predávať tanky priamo Ukrajine uviazli v dôsledku nedostatku dostupnej munície.
Scholz zopakoval, že Nemecko a jeho spojenci súhlasili s tým, že sa vyhnú akýmkoľvek krokom, ktoré by vtiahli Severoatlantickú alianciu priamo do vojny, pretože by to znamenalo konfrontáciu medzi jadrovými mocnosťami.
Scholz kritizoval aj Čínu
Scholz sa vyjadril negatívne aj na adresu Číny, čo je pomerne zriedkavé, a to za zjavné zlé zaobchádzanie s prevažne moslimskými etnickými Ujgurmi v zadržiavacích táboroch v oblasti Sin-ťiang. Zdôraznil, že takéto „porušovanie ľudských práv“ nemožno ignorovať.