Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vie o jednoduchom spôsobe, ako v Európskom parlamente bojovať proti korupcii – treba ho pustiť dnu, píše Politico.

EP sa snaží prísť na to, ako by na seba vedel lepšie dozerať po tom, čo ním otriasol škandál Katargate, v ktorom dochádzalo k výmene peňazí za vplyv. Šéf úradu OLAF a bývalý fínsky minister vnútra Ville Itälä si myslí, že inštitúcia ignoruje to najočividnejšie riešenie – jeho úrad.

OLAF má v Bruseli v rámci vyšetrovania podvodov a korupcie plný prístup do kancelárií zástupcov verejnej služby EÚ od bežných zamestnancov po predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú.

Pokiaľ však ide o europarlament, právomoci úradu OLAF často končia na prahu tohto zákonodarného orgánu EÚ. Itälä vysvetľuje, že jeho úrad má prístup do kancelárie predsedníčky Komisie a k informačným technológiám, ktoré využíva, no pri europoslancoch tomu tak nie je. „Europarlament nám nedovolí mať takýto prístup,“ dodáva bývalý minister.

Tento rozdiel súvisí s europoslaneckou imunitou, ktorá je tak silná, že úradu OLAF znemožňuje prístup do kancelárií či k počítačom europoslancov. Itälä však tento pohľad odmieta a argumentuje, že europoslanci majú síce imunitu pred trestným vyšetrovaním, no nie pred administratívnym vyšetrovaním zo strany úradu OLAF.

Sporná imunita

Imunita europoslancov sa stala horúcou témou po tom, čo úrady v decembri odhalili, že vyšetrujú, či si Katar a Maroko v EP nezákonne nekupovali vplyv. V súvislosti s týmto prípadom už zatkli troch súčasných europoslancov a jedného bývalého. Pokiaľ však ide o tých súčasných, europarlamentu ich najprv musel zbaviť imunity, aby mohla polícia začať svoje vyšetrovanie.

Polícia takisto zatkla aj jedného asistenta europoslanca. Pre OLAF by malo byť teoreticky jednoduchšie asistentov vyšetrovať, no realita je často iná, vysvetľuje Itälä.

„Máme prístup do ich kancelárií a k ich informačným technológiám, no nie je to také jednoduché. Zvyčajne majú iba jednu miestnosť a tú zdieľajú s europoslancom,“ približuje bývalý minister s tým, že kancelárie europoslancov sú pre jeho úrad zakázanou zónou. Prístup k notebookom asistentov má OLAF takisto obmedzený, ak sa zistí, že ich používal aj europoslanec.

Vnútorná reforma

Tlačové oddelenie EP obhajuje imunitu europoslancov a argumentuje, že v zakladacej zmluve a súčasných smerniciach úradu OLAF sa „výslovne píše, že OLAF podlieha protokolu o imunitách“.

Ak OLAF verí, že by akýkoľvek europoslanec mal prísť o svoju imunitu, tak sa úrad podľa tlačového oddelenia môže obrátiť na Európsku prokuratúru, ktorá trestné činy stíha.

Katargate vytvoril príležitosť, aby OLAF prehodnotil svoj vzťah s EP, tvrdí Itälä. Zároveň verí, že určite dôjde k nejakým zmenám, keďže v hre je zodpovednosť europarlamentu.

Predsedníčka EP Roberta Metsolová sa snaží pretlačiť vlastný súbor 14 vnútorných reforiem, ktorých cieľom je zlepšiť transparentnosť inštitúcie. Itälä túto iniciatívu víta, pretože ide o vývoj dobrým smerom a k lepšej budúcnosti, lenže to podľa neho nestačí. „Rád by som videl ešte jeden bod, ktorý tieto problémy objasní – prístup úradu OLAF do priestorov europarlamentu,“ uzavrel Itälä.

Ďalšie dôležité správy

ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Do kauzy Katargate je zapletených čoraz viac europoslancov z frakcie socialistov