Cena pšenice na chicagskej burze vo štvrtok klesla najnižšie za 3,5 roka. Na európsky poľnohospodársky trh pôsobí množstvo faktorov. Lacný ukrajinský dovoz obilnín, na ktorý sa sťažujú niektorí európski poľnohospodári, je však len jedným z nich a zďaleka nie je najdôležitejší, uvádza EUObserver. Za nízke ceny môžu podľa agentúry Reuters stále okrem iného veľké zásoby, ktoré má na sklade najväčší vývozca, teda Rusko.
Cena za bušel pšenice vo štvrtok na komoditnej burze CBOT v Chicagu klesla až na takmer 5,3 dolára a bola tak najnižšia od augusta 2020. Neskôr však mierne vzrástla, keď prišla správa, že Egypt, ktorý je jedným z najväčších svetových dovozcov pšenice, vstúpi na trh po tom, ako si zabezpečil osem miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu.
Európska únia po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zrušila kvóty a clá na dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov. Rozhnevala tým farmárov z Poľska, Maďarska, Slovenska a Česka, podľa ktorých produkcia z Ukrajiny zráža ceny na trhu. Aj letmý pohľad na vývoj európskych cien obilnín a olejnín v rokoch 2020 až 2023 však podľa EUObserveru ukazuje, ako málo ich ovplyvnil ukrajinský dovoz. A to dokonca aj po tom, čo ho Poľsko a ďalšie susedné krajiny v druhom štvrťroku 2023 zakázali. V skutočnosti držia ceny dole iné významné faktory, vrátane silnej úrody v Amerike v roku 2023, píše európsky server.
V roku 2022 sa z Ukrajiny do Európskej únie doviezli poľnohospodárske výrobky za 13,1 miliardy eur. Na dovoze z krajín mimo EÚ sa teda podieľala siedmimi percentami, vyplýva z údajov Eurostatu. Celkový dovoz z Ukrajiny do EÚ medzi októbrom 2022 a 2023 podľa Európskej komisie predstavoval 24,3 miliardy eur. Za rok 2021 to bolo 24 miliárd eur.