Rakúsko tradične patrilo medzi európske štáty, ktoré dokázali relatívne dobre integrovať svoju moslimskú menšinu. Spolužitie s vyznávačmi Alaha má v krajine dlhú historickú tradíciu. Rakúsko-Uhorsko oficiálne uznalo islam už v roku 1912 a prívrženci tohto náboženstva prúdili do krajiny aj zo zahraničia ako pracovná sila od šesťdesiatych rokov minulého storočia.

Veľká vlna utečencov v roku 2015 však priniesla na rakúske územie 90-tisíc imigrantov a verejná mienka sa postupne obrátila proti nim. Anti-islamské nálady sa prejavili aj pri zverejnení fotky prvorodeného viedenského dievčaťa Asel, ktorého matka mala na zábere hlavu zakrytú islamskou šatkou.

Láska a nenávisť

Stručný post na sociálnej sieti neinformuje, či novorodená Asel má rakúske občianstvo, alebo či jej rodičia prišli do krajiny v rámci nedávnej utečeneckej vlny. Uvádza len to, že dievčatko je prvým „viedenským dieťaťom” nového roku. Facebook post zablokoval pre množstvo rasistických komentárov.

Fotka šťastných moslimských rodičov už visí len na profile šéfa katolíckej charity Caritas vo Viedni Klausa Schwertnera, ktorý z vlastnej iniciatívy rozbehol kampaň na podporu novorodenca.

„Toto je úplne nový rozmer digitálnej nenávisti, ktorá sa obrátila proti nevinnému dieťaťu… To prekračuje všetky hranice,” uvádza K. Schwertner na svojom profile. Zároveň vyzval správcov sociálnej siete, aby zablokovaný post o narodení Asel opäť sprístupnili. „Chceme ukázať, že láska je silnejšia ako nenávisť – na Facebooku, ako aj v skutočnom živote,” hovorí šéf katolíckej charity.

Škrty v podpore pre azylantov

Protimoslimské nálady sú rozšírené u časti rakúskeho obyvateľstva už dlhšie a nová vláda Sebastiana Kurza ich nijako netlmí. V jej vládnom programe sa uvádza, že jedným z cieľov je zastaviť ilegálnu imigráciu, urýchliť azylový proces a deportáciu odmietnutých žiadateľov. Znížia sa aj mesačné dávky pre azylantov a ľudí s doplnkovou ochranou. Po novom budú dostávať len 365 eur a k tomu integračný bonus vo výške 155 eur.

V programe sa uvádza, že tí, ktorí sa odmietnu integrovať, musia očakávať sankcie a vláda bude bojovať proti vzniku „paralelných svetov”. V Rakúsku momentálne žije viac ako 700-tisíc moslimov. Približne 300 z nich sa v minulosti zradikalizovalo a odišlo bojovať za Islamský štát do Sýrie.

Portál Euronews.com získal od rakúskej vlády informáciu, že v roku 2016 bolo zo spáchania trestnej činnosti v Rakúsku podozrivých 22-tisíc žiadateľov o azyl, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s rokom 2014. Vláda však neodpovedala na otázku, o aké trestné činy išlo a koľko z nich sa odohralo v rámci utečeneckej komunity.