Testy morskej vody v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima, ktorá tento týždeň začala vypúšťať vodu z poškodených prevádzok do oceánu, nepreukázali žiadne zvýšenie rádioaktivity. Výsledky testov oznámilo japonské ministerstvo životného prostredia.

Vodu z Fukušimy začali vypúšťať vo štvrtok. Prevádzkovateľ elektrárne tvrdí, že tento proces je bezpečný. Voda prechádza intenzívnou filtráciou, aby sa z nej odstránila väčšina nebezpečných látok okrem izotopu vodíka. Ten je podľa odborníkov škodlivý len vo vyšších koncentráciách.

Na trícium sa zameriavajú aj pravidelné testy morskej vody na jedenástich miestach v okolí elektrárne. Prvé z nich ukázali, že jeho koncentrácia je hlboko pod povolenou normou a dosahuje približne sedem až osem becquerelov na liter. Japonsko stanovilo pre túto prevádzku limit 1 500 becquerelov na liter, ktorý je prísnejší ako limit stanovený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Tá považuje vodu obsahujúcu menej ako 10-tisíc becquerelov trícia na liter za bezpečnú.

Najväčším kritikom vypúšťania rádioaktívnej vody z Fukušimy je Čína, ktorá vo štvrtok zakázala dovoz morských plodov z Japonska. Odvtedy sa japonské podniky sťažujú aj na telefonické obťažovanie z čínskych čísel. Napríklad sieť reštaurácií vo Fukušime napočítala za niekoľko dní približne tisíc telefonátov, v ktorých volajúci kritizujú vypúšťanie vody z elektrárne.

Ďalšie dôležité správy

Jadrová elektráreň Fukušima Daiči v prefektúre Fukušima na severe Japonska.
Neprehliadnite

Napriek kritike a demonštrácii začalo Japonsko vypúšťať kontaminovanú vodu z Fukušimy do oceána