Spojené štáty a Čína viedli v Ženeve prvé tematické rozhovory o umelej inteligencii. Americkí predstavitelia upozornili na prípady zlého používania umelej inteligencie zo strany Číny.

Podľa Pekingu boli rozhovory profesionálne a konštruktívne. Čínski predstavitelia poukázali na reštrikcie, ktoré v tejto oblasti uplatňujú USA. Obe strany sa zhodli, že AI prináša veľké príležitosti, ale aj riziká.

„Spojené štáty zdôraznili, aké je dôležité zaručiť, že systémy AI budú bezpečné, zabezpečené a dôveryhodné,“ uviedla na rokovanie hovorkyňa pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Adrienne Watsonová. Watsonová ďalej uviedla, že „Spojené štáty vyjadrili svoje obavy ohľadom zlého používania AI, a to aj zo strany Čínskej ľudovej republiky“.

Čína uviedla, že rozhovory boli vedené „do hĺbky, profesionálne a konštruktívne“. Čínski predstavitelia vyjadrili „ostrý postoj voči obmedzeniam a nátlaku zo strany USA v oblasti umelej inteligencie“, uviedlo čínske ministerstvo zahraničia. Medzi obmedzenia možno počítať obmedzenie vývozu niektorých druhov čipov, ktoré slúžia v systémoch umelej inteligencie.

Spojené štáty aj ďalšie krajiny majú obavy ohľadom vojenského či bezpečnostného využitia umelej inteligencie zo strany Číny a iných autoritárskych štátov. Podľa Číny by istou regulačnou inštanciou umelej inteligencie mohla byť OSN, čo by zmenšilo úlohu USA.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Google vkladá AI do vyhľadávania, aby si udržal prvenstvo. Predstavil aj nové modely