Spojené štáty a Čína viedli v Ženeve prvé tematické rozhovory o umelej inteligencii. Americkí predstavitelia upozornili na prípady zlého používania umelej inteligencie zo strany Číny.
Podľa Pekingu boli rozhovory profesionálne a konštruktívne. Čínski predstavitelia poukázali na reštrikcie, ktoré v tejto oblasti uplatňujú USA. Obe strany sa zhodli, že AI prináša veľké príležitosti, ale aj riziká.
„Spojené štáty zdôraznili, aké je dôležité zaručiť, že systémy AI budú bezpečné, zabezpečené a dôveryhodné,“ uviedla na rokovanie hovorkyňa pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Adrienne Watsonová. Watsonová ďalej uviedla, že „Spojené štáty vyjadrili svoje obavy ohľadom zlého používania AI, a to aj zo strany Čínskej ľudovej republiky“.
Čína uviedla, že rozhovory boli vedené „do hĺbky, profesionálne a konštruktívne“. Čínski predstavitelia vyjadrili „ostrý postoj voči obmedzeniam a nátlaku zo strany USA v oblasti umelej inteligencie“, uviedlo čínske ministerstvo zahraničia. Medzi obmedzenia možno počítať obmedzenie vývozu niektorých druhov čipov, ktoré slúžia v systémoch umelej inteligencie.
Spojené štáty aj ďalšie krajiny majú obavy ohľadom vojenského či bezpečnostného využitia umelej inteligencie zo strany Číny a iných autoritárskych štátov. Podľa Číny by istou regulačnou inštanciou umelej inteligencie mohla byť OSN, čo by zmenšilo úlohu USA.