Prvá fáza vypúšťania odpadovej vody z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima do oceánu sa skončí v pondelok 11. septembra, ako bolo plánované. Vo štvrtok večer o tom informoval prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO.

Spoločnosť v oznámení dodala, že úrovne rádioaktívneho trícia v testovaných vzorkách morskej vody z oblasti na severovýchode Japonska boli v bezpečných medziach.

Protichodné názory

Japonsko začalo 24. augusta vypúšťať do Tichého oceánu časť z 1,34 milióna ton odpadovej vody, ktorú zhromaždilo po roku 2011, keď zemetrasenie a prívalová vlna cunami poškodili jadrovú elektráreň Fukušima.

Podľa Japonska je vypúšťanie vody bezpečné a tento názor podporuje aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Čína napriek tomu zakázala dovoz morských produktov z Japonska a obviňuje Tokio, že z oceánu robí „stoku“.

Prevádzkovateľ elektrárne oznámil koniec prvej fázy vypustenia 7 800 ton vody na 11. septembra. Termín začiatku druhej fázy neoznámil.

„Po dokončení prvej fázy vypúšťania vykonáme kontrolu celého... objektu so zriedenou/odpadovou vodou a prekontrolujeme operatívne záznamy z prvej fázy,“ uviedol.

Vypúšťanie potrvá desaťročia

Voda v objeme 540 olympijských bazénov sa používala na ochladzovanie troch reaktorov, ktorých jadrá sa v roku 2011 roztavili a do okolia sa uvoľnili rádioaktívne častice. Išlo o jednu z najhorších jadrových katastrof na svete.

Japonsko uvádza, že všetky rádioaktívne prvky boli z odpadovej vody odfiltrované okrem trícia. Jeho úrovne sú však v bezpečných medziach a nižšie oproti tým, ktoré vypúšťajú jadrové elektrárne v bežnej prevádzke po celom svete.

Vypúšťanie bude podľa predpokladov trvať desaťročia s cieľom umožniť technikom odstraňovanie vysoko nebezpečného rádioaktívneho paliva a trosiek zo zničených reaktorov.

Ďalšie dôležité správy

Demonštranti držia transparent počas zhromaždenia proti vypúšťaniu upravenej rádioaktívnej odpadovej vody v jadrovej elektrárni Fukušima.
Neprehliadnite

Koncentrácia je hlboko pod normou. Vzorky vody vypustenej z Fukušimy vylúčili nebezpečenstvo