Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry očakávali nepozastavenie účinnosti zrušenia ich úradu zo strany Ústavného súdu, keďže úrad nemá ústavnoprávny rozmer. Uvádza sa to vo vyhlásení prokurátorov, pričom zároveň oceňujú, že bola pozastavená účinnosť týkajúca sa skracovania premlčacích lehôt a znižovania trestných sadzieb v novele Trestného zákona.

Takisto sú prokurátori podľa vyhlásenia vďační za „neuveriteľnú podporu verejnosti“, ktorú v ostatných troch mesiacoch intenzívne vnímali.

„V ostatnom prieskume verejnej mienke agentúry Ipsos sa za zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry vyjadrilo len 32 percent respondentov, pričom až 54 percent reprezentatívnej vzorky s naším zrušením vyjadrilo nesúhlas,“ zdôraznili prokurátori. Zároveň však vyhlásili, že rešpektujú rozhodnutie aktuálnej parlamentnej väčšiny.

„Napriek tomu si každý deň plníme svoje povinnosti v prípravnom konaní a v súdnom konaní. Za necelé dva mesiace od začiatku roka sme podali obžaloby na 63 osôb a návrhy na schválenie dohôd o vine a treste 14 osôb,“ uviedli prokurátori. Dodali, že každý deň naďalej rozhodujú v prípravnom konaní, zúčastňujú sa procesných úkonov, píšu obžaloby a zúčastňujú sa súdnych pojednávaní.

Pod vyhlásením sú podpísaní Lucia Bizoňová, Alexander Bíró, Bohdan Čeľovský, Alexander Feník, Matúš Harkabus, Ján Hrivnák, Rastislav Hruška, Matej Izakovič, Attila Izsák, Oliver Janíček, Peter Jenčík, Vladimír Kuruc, Peter Kysel, Miroslav Ľalík, Daniel Lipšic, Ladislav Masár, Ján Mihál, Daniel Mikuláš, Peter Mikuláš, Martin Nociar, Norbert Ondruška, Aurel Pardubský, Ondrej Repa, Michal Stanislav, Ján Šanta, Vasil Špirko, Michal Šúrek a Martin Tamaškovič.

Ústavný súd vo svojom uznesení nepozastavil časť novely Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten by tak mal skončiť k 20. marcu.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka Zuzana Čaputová sa stretla s premiérom Robertom Ficom.
Neprehliadnite

Prezidentka aj premiér vítajú rozhodnutie Ústavného súdu. Každý z iného dôvodu