„Prokurátor ÚŠP vydal 21. apríla súhlas na zadržanie troch osôb v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti súvisiacej s činnosťou SŠHR. Všetky tri osoby polícia včera zadržala. Následne po ich vypočutí bola jedna osoba prepustená zo zadržania a voči jednej osobe následne vzniesol prokurátor ÚŠP obvinenie za podozrenie z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti,“ dodala hovorkyňa ÚŠP.
Ide o K. Kičuru, pričom zároveň prokurátor ÚŠP v stredu predložil generálnemu prokurátorovi J. Čižnárovi žiadosť o vydanie súhlasu na vzatie do väzby. O tom, či bude Ústavnému súdu (ÚS) SR táto žiadosť predložená, rozhodne generálny prokurátor.
Obvinenie musel vzniesť prokurátor ÚŠP a nie polícia, keďže ide o sudcu Okresného súdu v Čadci, ktorý má aktuálne prerušený výkon funkcie. Zároveň o prípadnom návrhu na jeho väzobné stíhanie, teda o žiadosti J. Čižnára, môže rozhodnúť len ÚS SR.
Polícia obvinila Kajetána Kičuru z prijímania úplatku
Podľa neoficiálnych informácií TASR by mal ÚS SR rozhodovať už v stredu o 15. hodine. O tretej zadržanej osobe rozhoduje vyšetrovateľ. NAKA v utorok od rána zasahovala na strednom Slovensku. V Žilinskom a Banskobystrickom kraji vykonávala zaisťovacie úkony v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia SŠHR SR. V rámci akcie mala aj v dome K. Kičuru realizovať domovú prehliadku.
NAKA ešte v marci začala „ex offo“ trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.
Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) 22. marca po kontrole na SŠHR poznamenal, že K. Kičura nemá dôveru vlády. Následne 24. marca vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) K. Kičuru z funkcie predsedu SŠHR odvolala. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. K. Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.