Britský minister financií Jeremy Hunt oznámil rozsiahly súbor rozpočtových plánov vrátane zníženia odvodov na sociálne poistenie, nových daňových úľav a zvýšenia minimálnej mzdy s cieľom pomôcť Britom prekonať rastúce životné náklady a podporiť podniky. Oznámenie prišlo zároveň s novými hospodárskymi prognózami, ktoré sľubujú hospodársky rast a ďalší pokles inflácie.

Vládnuca Konzervatívna strana sa snaží novými plánmi zlepšiť svoju pozíciu pred voľbami, ktoré Britániu pravdepodobne čakajú na budúci rok. Konzervatívci v prieskumoch preferencií dlhodobo zaostávajú za Labouristickou stranou, ktorá je hlavným opozičným hráčom.

Vládna stratégia

Kľúčovou súčasťou vládnej stratégie je prísľub zníženia daňového zaťaženia v krajine, ktoré je najvyššie za posledných 70 rokov. Jeremy Hunt oznámil, že od januára zníži odvody na sociálne poistenie zamestnancov z dvanástich na desať percent. V úmysle má tiež znížiť zdanenie samostatne zárobkovo činných osôb, predĺžiť o rok daňové úľavy v sektore gastronómie a maloobchodu. Tiež natrvalo zaviesť opatrenia, ktoré pri investíciách do nového vybavenia poskytuje podnikom nárok na zľavu na dani zodpovedajúcu štvrtine investovanej sumy.

V sociálnej oblasti Jeremy Hunt potvrdil zvýšenie minimálnej mzdy o približne euro na viac ako 13 eur za za hodinu alebo zvýšenie sociálnych dávok v súlade so septembrovou infláciou.

Podľa Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť plány ministerstva financií vyčerpali „prakticky všetky" rezervy vytvorené okrem iného vyššími daňovými príjmami súvisiacimi s vysokou infláciou. Podľa denníka Guardian sa úrad domnieva, že napriek ohláseným daňovým krokom zostáva Británia na ceste k najvyššiemu daňovému zaťaženiu v povojnovej histórii.

Vývoj a prognózy britskej ekonomiky

Britská ekonomika stále zápasí s dôsledkami pandémie a minuloročného zvýšenia cien energií v súvislosti s inváziou. Nakoniec sa vyhla recesii, a to aj napriek turbulentnému a rekordne krátkemu pôsobeniu bývalej premiérky Liz Trussovej, ktorej ekonomické plány vyvolali vlani na jeseň paniku na finančných trhoch a vynútili si intervenciu britskej centrálnej banky na ochranu penzijných fondov.

Rishi Sunak označil za jednu zo svojich priorít zníženie inflácie na polovicu z vlaňajších čísel tesne nad desať percent. V októbri miera inflácie klesla na 4,6 percenta a podľa novej prognózy klesne na 2,8 percenta.

Denník The Guardian poznamenal, že v marci analytici predpovedali na rok 2024 len 0,9 percenta. Zatiaľ čo Jeremy Hunt prezentoval pozitívne odhady súvisiace s britským HDP. Médiá ihneď poukazovali na to , že prognóza na ďalšie tri roky sa zhoršila, pričom zlepšenie nastalo len tento rok z pôvodného poklesu o 0,2 percenta na rast o 0,6 percenta.

Ďalšie dôležité správy

JB 3 Londýn - Guvernér Národnej banky Anglicka Andrew Bailey počas tlačovej konferencie v Londýne 11. mája 2023. Britská centrálna banka (Bank of England, BoE) vo štvrtok opäť zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, už dvanástykrát v rade, v rámci boja s infláciou. TASR o tom informuje na základe správ AP a Bloomberg.       BoE v máji 2023 zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,5 %, čo sa zhoduje s odhadmi trhu. Náklady na pôžičky sú tak teraz na maximách, ktoré neboli zaznamenané
Neprehliadnite

Riziká pretrvávajúcej inflácie nemožno podceňovať, upozornil guvernér britskej centrálnej banky