Čo je kľúčom k šťastiu? Presne to sa väčšinu svojej dlhoročnej kariéry snažil zistiť hosťujúci profesor na Stanfordovej univerzite Ron Gutman, ktorého v roku 2011 preslávila TED prednáška na tému „Skrytá sila úsmevu“. Záznam z nej má už vyše 6,5 milióna pozretí.

V snahe dozvedieť sa viac o ľudskom šťastí sa Gutman rozhodol realizovať svoj výskum v reálnom svete. V októbri 2024 preto na tri týždne odcestoval do Bhutánu, ktorý leží na východných úpätiach Himalájí. Profesor tu zdolával miestne hory a spoločnosť mu pri tom robili rôzni akademici, duchovní lídri i bežní obyvatelia.

Bhután je známy tým, že miestni ľudia kladú do popredia skôr šťastie a celkovú duševnú pohodu než ekonomický rozvoj. „Ak som chcel šťastie pochopiť naozaj do hĺbky, musel som ísť preskúmať Bhután, pretože tu naň kladú dôraz,“ vysvetlil portálu CNBC profesor.

Čo je teda tým povestným kľúčom k šťastiu? Gutman je presvedčený, že ním je jednoduchosť. Šťastie má podľa neho súvis s vedomým prežívaním prítomného okamihu, ktoré možno zažiť najmä v prírode. „V modernej kultúre sa veľmi sústredíme na to, čo sa deje vonku. Vplýva na nás veľa podnetov a časom sa stávame ich väzňami. Príroda vytvára presný opak. Príroda jednoducho existuje, jednoducho sa deje,“ ozrejmil Gutman.

Profesor zistil, že rovnako ako je pokojná príroda, je pokojné aj ľudské vedomie. Či už človek leží v tráve pri jazere alebo sa ponáhľa na stretnutie v meste, to, kým je a aké je jeho vedomie, sa nemení. „V podstate je to naše rozhodnutie, že sa necháme vystresovať všetkými okolitými zmyslovými vnemami. V skutočnosti je naše vnútro pokojné a prázdne. Príroda nám pomáha to pochopiť,“ dodal Gutman.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Európska mládež bojuje s poklesom životnej spokojnosti. Ako dopadlo Slovensko?