Profesor Avi Loeb, riaditeľ Centra pre výpočtovú astrofyziku na Harvardovej univerzite, v júli uviedol, že sférolity vylovené z Tichého oceánu sú pozostatky meteoritu, ktorý v roku 2014 explodoval neďaleko Zeme. Ich zvláštne chemické zloženie podľa neho naznačuje, že by mohlo ísť o druh mimozemskej technológie.

Jeho tvrdenia kritizovala časť vedeckej obce, podľa ktorej sú príliš odvážne a unáhlené. Nová analýza z dielne výskumného pracovníka na Chicagskej univerzite Patricia Gallarda zrejme ponúka realistickejšie vysvetlenie pôvodu tajomných kovových guličiek. Podľa nej by mohlo ísť o vedľajší produkt spaľovania uhlia, píše Business Insider.

Nevedia sa zhodnúť

Gallardo analyzoval chemické zloženie uhoľného popola, ktorý je odpadovým produktom pri spaľovaní uhlia v elektrárňach a parných strojoch. Pri výskume si pomáhal verejne dostupnou databázou chemického zloženia uhlia s názvom COALQUAL.

Vedec dospel k záveru, že koncentrácie železa, niklu, berýlia, lantánu a uránu, ktoré Loeb a jeho kolegovia v kovových sférolitoch namerali, sú v súlade s hodnotami v databáze. „Meteoritický pôvod je nepravdepodobný,“ uviedol vedec.

Loeb vo štvrtok uverejnil na portáli Medium článok, kde uviedol, že Gallardove tvrdenia sú založené na nezrecenzovanom výskume, ktorý povrchne skúmal iba niekoľko prvkov z desiatok, ktoré analyzoval profesor so svojím tímom. Dodal, že guličky obsahujú viac železa než uhoľného popola.

Podľa Loeba jeho tím počas výskumu porovnal zloženie sférolitov a uhoľného popola a odhalil, že majú úplne odlišné zloženie z hľadiska mnohých prvkov vrátane železa, kremíka či hliníka.

Výskum pokračuje

Počas expedície v štáte Papua-Nová Guinea sa Loebovmu tímu podarilo z Tichého oceánu vyloviť takmer 800 malých kovových guličiek. Tie zvyknú byť pozostatkom meteoritov, ktorých masa začne po prekročení atmosféry horieť a dopadať na Zem. Z 57 analyzovaných sférolitov malo päť z nich naozaj zvláštne a doteraz nevídané zloženie. Obsahovali totiž nadbytočné množstvá berýlia, lantánu a uránu.

Vedci v nich objavili aj zvláštne izotopy železa, ktoré podporujú hypotézu, že sú medzihviezdneho pôvodu. Loeb a kolegovia nazvali týchto päť sférolitov BeLaU. Profesorov výskumný tím v súčasnosti analyzuje zvyšných 93 percent guličiek, ktoré sa im podarilo vyloviť.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Milión dolárov za dôkaz o mimozemšťanoch ponúka výrobca videozvončekov od Amazonu