Konečne tlačovka o daniaroch

Takmer týždeň trvalo, kým minister financií Ivan Mikloš zvolal tlačovú konferenciu o problémoch s novým a zatiaľ nie práve funkčným informačným systémom na finančnej správe, ktorá vznikla od Nového roka zlúčením daňových a colných orgánov. Po počiatočných váhavých slovách ministerstva o „nie optimálnom stave“ už dnes minister konal ráznejšie. Zosadil prezidenta Finančného riaditeľstva Igora Krnáča a na jeho miesto vyniesol Máriu Machovú (bývalú šéfku daniarov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu, pamätníci si spomenú aj na jej pôsobenie na poste ministerky privatizácie za Stranu občianskeho porozumenia (SOP)). 

Daňový chaos v najhoršom čase

Chaos na daňových úradoch môže byť necelé tri týždne pred voľbami v očiach voličov ďalším čiernym bodom pre SDKÚ-DS. Akoby nestačilo, že daniari musia prepočítavať preplatky dane z pridanej hodnoty ručne a nedokážu si údajne overiť, či majú firmy na ne skutočne nárok, v kauze sa ešte navyše objavuje meno bývalého šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka. Ten sa nedávno stal na novej finančnej správe šéfom kompetenčného centra, ktoré má na starosti aj spracovanie daňových priznaní a daní. Práve odtiaľ vyšlo rozhodnutie nasadiť nový systém namiesto pôvodne pripravovaného od spoločnosti Novitech. I. Mikloš ohlásil, že nová šéfka Finančného riaditeľstva stiahne aj M. Mikulčíka.

Ministerstvo sa bráni, že problémy spôsobila aj Novitech tým, že nespolupracuje pri prechode na nové vybavenie a argumentovalo problémami z minulosti aj predraženými zmluvami. Firma reagovala zverejnením korešpondencie s úradmi.

I. Krnáč pôsobil najprv ako zástupca šéfa Daňového riaditeľstva za čias M. Mikulčíka. Keď sa M. Mikulčík vzdal funkcie po kauze prenájmu budov pre košické daňové úrady od firmy Nitra Invest a hroziacej demisii premiérky Ivety Radičovej, minister ho dosadil za nového riaditeľa. Daňové riaditeľstvo napokon za neho rozhodlo, že uzatvorí s Nitra Investom zmluvu. Po zlúčení daňovej a colnej správy I. Krnáča minister poveril vedením nového Finančného riaditeľstva. Ešte pred necelými dvomi týždňami ministerstvo stroho odkázalo, že rešpektuje vymenovanie M. Mikulčíka na čelo kompetenčného centra.

Problémy daniarov tak do istej miery zatienili víkendové ohlásenie kandidatúry Lucie Žitňanskej na predsedníčku SDKÚ-DS, ktorá by mohla strane priniesť aspoň nejaké body v čase, keď preferencie strany klesli na hranicu zvoliteľnosti do parlamentu.

Samotný I. Mikloš minimálne do volieb žiadnu rezignáciu zo straníckych funkcií neplánuje. Po voľbách to môže byť už iná otázka. „Ja sa rozhodnem, čo ďalej s mojou politickou budúcnosťou po voľbách, pre mňa je dôležité rozhodnutie voliča, nie prieskumy verejnej mienky," povedal vo víkendovej diskusnej relácii televízie TA3.

Problémy u daniarov kazia Žitňanskej efekt

Robert Fico sa chopil príležitosti

Posty v strane I. Mikloš neopúšťa, môže mu však hroziť predčasný odchod z ministerskej stoličky. Predseda Smeru-SD Robert Fico hovorí, že hlava štátu by mu mala odobrať poverenie viesť ministerstvo, ktoré mu udelila po páde kabinetu Ivety Radičovej. Žiada tiež zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu. Problémy daňovej správy využíva v kampani nielen opozícia, ale aj SaS. Prezident nakoniec odkázal, že o osude I. Mikloša rozhodne po tom, čo sa s ním stretne.

Smer hovorí, že chce dvojkoalíciu, aj keď bude mať väčšinu sám

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa opäť snažil rozptyľovať obavy z toho, že by Smer-SD bol po voľbách príliš dominantným. „Aj keby sme získali nadpolovičnú väčšinu mandátov, budeme sa snažiť získať aj druhého koaličného partnera, s ktorým by sme vládli," povedal.

Takýto koaličný partner by však bol Smeru-SD pri väčšine hlasovaní v parlamente zbytočný, keďže na presadenie väčšiny zákonov by mal dosť mandátov aj sám. Zišiel by sa napríklad pri zmenách ústavy, o čom sa však strana Roberta Fica vyjadruje opatrne a obhajuje súčasný základný dokument štátu. Oficiálne Smer-SD hovorí o potrebe vzájomnej kontroly.

Aspoň symbolická pomoc

Hoci nie práve najjasnejšie, ale predsa len premiérka Iveta Radičová povedala, za koho bude v marcových parlamentných voľbách hlasovať. „Šesť rokov mám vybratú tú istú politickú stranu. Bola prvá v živote a možno posledná,“ citovala jej slová agentúra TASR.

Slovensko nie je Bosna

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nebude monitorovať marcové parlamentné voľby. Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie Lívie Škultétyovej vyslanie pozorovateľov ani neodporučila. ÚVK sa nenahlásila ani žiadna iná zahraničná pozorovateľská misia. Posledné parlamentné voľby v roku 2010 na Slovensku sledovala 11-členná hodnotiaca misia OBSE.

Športovci by sa platov zriekli

Novozaložená Strana občanov Slovenska, na ktorej čele stojí bývalý predstaviteľ Hnutia za demokraciu Ivana Gašparoviča Peter Marček, sľubuje, že jej kandidáti sa v prípade postupu do parlamentu vzdajú polovice poslaneckých platov. Nie je však príliš pravdepodobné, že budú tento sľub musieť dodržať. Posledný prieskum Focusu nameral strane preferencie 0,6 percenta.

Za stranu kandiduje hokejista Richard Zedník aj bývalý hráč a dnes viceprimátor Prešova René Pucher. Medzi uchádzačmi je tiež primátor Kežmarku Igor Šajtlava.

SaS chce vyrovnaný rozpočet do roku 2016

Vyrovnaný rozpočet bez zvyšovania priamych daní deklarujú ako svoj cieľ liberáli zo SaS. Šéf finančného výboru parlamentu Jozef Kollár hovorí, že namiesto toho by bolo možné siahnuť napríklad na výsluhové dôchodky pre vojakov a policajtov.

Prekvapenie?

Najdôveryhodnejším slovenským politikom je ako tradične Robert Fico, nasleduje s výrazným odstupom Iveta Radičová a Ivan Gašparovič. Vyplýva to z februárového prieskumu MVK. Medzi tými, kto najviac slovenskú politiku kazia, v ankete kraľoval Mikuláš Dzurinda (52,6 percenta odpovedí). Predstihol aj šéfa SNS Jána Slotu (34,4 percenta) a svojho straníckeho kolegu Ivana Mikloša. Podrobnejšie výsledky prieskumu nájdete tu.

Dôveryhodnosť politikov

nedôvera v %

dôvera v %

Mikuláš Dzurinda

52,6

Robert Fico

37,1

Ján Slota

34,4

Iveta Radičová

18,2

Ivan Mikloš

27,1

Ivan Gašparovič

14,3

Robert Fico

21,1

Béla Bugár

12,9

Richard Sulík

20,7

Daniel Lipšic

11,6

Igor Matovič

15,5

Igor Matovič

10,6

Vladimír Mečiar

9,7

Robert Kaliňák

10,1

Otázka: "Ktorí politici spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky u nás?" (respondenti mohli uviesť tri mená)

Otázka: "Ktorých politikov považujete za serióznych, takých, ktorým možno veriť?" (respondenti mohli uviesť tri mená)

PRAMEŇ: MVK, 7.-12.2., 1128 respondentov

Ján Slota čaká 11 percent

Prieskumy verejnej mienky nič takého nesignalizujú, ale predseda SNS Ján Slota očakáva vo voľbách pre stranu podobný výsledok ako v roku 2006 – teda približne 11 percent. Posledné tri sondy agentúr Focus, MVK i Polis pritom SNS posielajú mimo parlament.

J. Slota okrem toho ešte vyhlásil, že by si po voľbách želal zostavenie úradníckej vlády. Jej členmi by mohli byť všetky strany okrem Mosta-Híd a SMK.

Krízové rokovanie SDKÚ vo Zvolene

Sobotňajšie stretnutie širšieho vedenia a kandidátov SDKÚ-DS prinieslo odkaz voličom – ak za nás budete hlasovať, my možno po voľbách vymeníme vedenie. Kandidatúru na najvyššiu stranícku funkciu ohlásila ministerka Lucia Žitňanská. Dnes pridala ešte podmienku – stane sa tak vtedy, ak dostane viac preferenčných hlasov než stranícky šéf Mikuláš Dzurinda. Ministerka tvrdila, že svoje rozhodnutie kandidovať oznámila M. Dzurindovi len 15 minút pred začiatkom rokovania.

Kandidatúru L. Žitňanskej už podporili krajskí predsedovia strany v Prešove (Ondrej Matej), Trenčíne (Martin Fedor) a Nitre (Tomáš Galbavý).

Problémy u daniarov kazia Žitňanskej efekt

Problémy u daniarov kazia Žitňanskej efekt

Strany na ultimátum z protestov nereagovali

Aktéri protestov proti kauze Gorila dali parlamentným stranám čas do 17. februára, aby sa vyjadrili k ich požiadavkám. Členka organizačného tímu Lucia Gallová však pripustila, že zatiaľ reakcia neprišla. „Momentálne pracujeme na vyhlásení pre politické strany, kde im dáme nový časový limit,“ poznamenala pre agentúru SITA.

Ďalší protest organizátori nahlásili na piatok 24. februára v Bratislave, tentoraz na Hviezdoslavovom námestí. Počíta sa aj s pochodom, zatiaľ však nie je rozhodnuté kam.

Dobroslav Trnka ohlásil obvinených v kauze odpočúvania novinárov

Námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka televízii TA3 povedal, že boli vznesené prvé obvinenia voči príslušníkom vojenskej kontrarozviedky pre odpočúvanie novinárov. Nespresnil, koho konkrétne sa týkajú. Pripustil, že odpočúvanie povolili súdy, avšak poznamenal, že v žiadostiach nemôžu byť vymyslené skutky či vymyslené legendy. "Sú tam už teraz zabezpečené dôkazy, ktoré jednoznačne hovoria, že títo ľudia konali na rozkaz, alebo na pokyn. Záver si spravte sami, ja nebudem predbiehať," odpovedal ešte na otázku, či o odpočúvaní vedel exminister obrany Ľubomír Galko zo SaS.

Ľ. Galko odkázal, že bývalý generálny prokurátor sa nekorektne zapája do predvolebnej kampane. "Boli to len politické vyjadrenia, takže je veľmi ťažké nejako sa k tejto téme vôbec vyjadrovať. Zaujímavé je aj to, že sa neobvykle intenzívne angažuje len v tomto prípade, zatiaľ čo mnohé iné, ako keby už niekoľko rokov neexistovali," dodal.

Voľby bez balastu je stručný prehľad diania pred parlamentnými voľbami, zverejňovaný každý pracovný deň na eTREND.sk.

Staršie články nájdete tu.

Foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher, Foto - SITA / Ľudovít Vaniher