Problémy, s ktorými sa stretávajú poľskí poľnohospodári, podľa správy poľského Inštitútu pre verejné financie nesúvisia s klimatickou politikou EÚ ani s dovozom poľnohospodárskej produkcie z Ukrajiny. Poľskí poľnohospodári už týždne organizujú protestné akcie, vrátane demonštrácií vo veľkých mestách alebo blokád hraníc. Predseda a hlavný ekonóm inštitútu Slawomir Dudek pripomína, že na transparentoch protestujúcich roľníkov sa objavujú aj heslá vyzývajúce na odchod Poľska z EÚ. „To je kuriózne, pretože roľníci patria k tým, ktorí najviac profitovali z nášho vstupu do EÚ,“ povedal.
Autori správy vypracovanej pre inštitút uvádzajú, že poľské poľnohospodárstvo do minulého roka získalo 67,1 miliardy eur v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Dudek poznamenal, že peniaze nie sú najdôležitejšie, pretože vďaka vstupu do EÚ Poľsko získalo prístup na trh zahŕňajúci 450 miliónov spotrebiteľov.
Dovoz ukrajinského obilia je nízky
Takmer tri štvrtiny vývozu poľnohospodárskych a potravinárskych produktov z Poľska mieria do dvadsaťsedmičky a poľské poľnohospodárstvo patrí k najsilnejším v EÚ, tvrdia autori správy. Ku klimatickým plánom EÚ, ktoré sú jedným z hlavných dôvodov poľnohospodárskych protestov, Dudek hovorí, že sú súčasťou širšej európskej politiky trvalo udržateľného rozvoja a ich správne zavedenie a prispôsobenie lokálnym podmienkam by mohlo pre poľských poľnohospodárov znamenať výhodu.
Autori správy Inštitútu pre verejné (IFP) financie nesúhlasia ani so sťažnosťami poľských poľnohospodárov, podľa ktorých Poľsko zaplavilo obilie z Ukrajiny. „Dovoz ukrajinského obilia v pomere k našej produkcii predstavuje menej ako tri percentá,“ hovorí Dudek. Ceny poľnohospodárskych výrobkov viac ako dovoz z Ukrajiny ovplyvňuje situácia na svetových trhoch.
Inštitút upozorňuje, že jeho výhrady k hlavným postulátom protestujúcich poľnohospodárov neznamenajú, že problémy v tomto odvetví nie sú. „Ceny potravín vo svete spadli. Ceny výrobných prostriedkov, medzi nimi hnojív, síce tiež začali klesať, ale nie tak rýchlo. Pre poľnohospodárov vznikli nevýhodné cenové nožnice,“ pripúšťa IFP.
Riešenia, ktoré žiadajú farmári, sú zlé
Analytici, medzi nimi ekonómovia zaoberajúci sa poľnohospodárstvom z Prírodovedeckej univerzity v Poznani a Poľskej akadémie vied, upozorňujú, že riešenia, ktoré pre svoje problémy žiadajú poľnohospodári, sú zlé. Uzavretie hraníc s Ukrajinou podľa nich k rastu cien v Poľsku nepovedie, pretože tieto ceny sú závislé od vývoja na svetových trhoch.
„Vyvolá to odvetné opatrenia, a možno aj úplné zastavenie obchodnej výmeny,“ uvádzajú. Poľsko má za minulý rok s Ukrajinou prebytok obchodnej bilancie 31 miliárd zlotých (7,2 miliardy eur). „Uzatváranie hranice je dvojsečná zbraň, tragédia pre ekonomiku,“ varujú ekonómovia. Štrukturálne problémy poľského poľnohospodárstva, ako je rozdrobenosť, si vyžadujú iné riešenia ako embargo na dovoz produkcie z Ukrajiny. Ide o integráciu, modernizáciu a investície do moderných technológií. Podľa IFP je tiež potrebné hľadať nové odbytiská a zvýšiť rozmanitosť produkcie v poľnohospodárstve.