Problémy s dodávkami nórskeho plynu do Európy sa zmierňujú, keďže kľúčový plynovod bude pravdepodobne do piatka opravený a obnoví prevádzku. Výpadok dodávok cez toto potrubie ovplyvnil vývoz plynu z Nórska a viedol v pondelok k nárastu cien komodity. Obnova jeho prevádzky v závere tohto pracovného týždňa zmierni obavy z nedostatku dodávok, ale stále bude slúžiť ako čerstvá pripomienka závislosti Európy od nórskeho plynu.
Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame do 10:25 SELČ klesla o štyri percentá na 34,93 eura za megawatthodinu (MWh). Pondelňajší výpadok vyhnal európske ceny plynu na 38,56 eura za MWh, čo bola najvyššia úroveň od decembra 2023.
Spoločnosť Gassco, prevádzkovateľ potrubia z Nórska do Európy, pripísala problémy prasknutiu potrubia na plošine Sleipner Riser spoločnosti Equinor. Výpadok dodávok plynu v Európe zvýšil ceny aj v USA a Ázii pre obavy, že by mohol viesť k napätiu na trhu a súboju o zabezpečenie skvapalneného zemného plynu (LNG). USA sú hlavným vývozcom LNG a výpadky dodávok inde zvyšujú dopyt po exporte z Ameriky a následne zvyšujú domáce ceny plynu.
Nórsko v roku 2022 predbehlo Rusko a stalo sa najväčším dodávateľom plynu do Európy po invázii ruskej armády na Ukrajinu. Tým sa akékoľvek výpadky na nórskych poliach stali možným spúšťačom vyšších cien. V roku 2022 pokrylo Nórsko 26 percent spotreby zemného plynu v Británii a Európskej únii (EÚ). Alfred Hansen, vedúci systémových operácií v Gassco, po stretnutí s predstaviteľmi Equinoru vyjadril presvedčenie, že problémy sa onedlho vyriešia. Pripustil, že opravy by mohli trvať dlhšie alebo aj kratšie, ale nepredpokladá, že budú trvať týždne.
Nórske nominácie na dodávky plynu v utorok mierne vzrástli na 264 miliónov metrov kubických za deň, z 256 miliónov metrov kubických za deň v pondelok, podľa údajov spoločnosti Gassco, ale stále sú výrazne pod 300 alebo viac miliónov metrov kubických denne, ktoré sa bežne plánujú.