Úzkosť, nepohodlie a zmeny sú bežnou súčasťou života. Dôležité však je, ako sa s nimi človek dokáže vysporiadať, pretože v dlhodobom horizonte môžu ohroziť ambície a cestu za úspechom.

Psychologička Luana Marquesová, pôsobiaca na Harvarde, na základe 20-ročnej praxe vypracovala koncept takzvaného psychologického vyhýbania sa, píše CNBC.

Psychologické vyhýbanie sa podľa jej slov predstavuje reakciu na hrozbu, ktorá vyvoláva okamžitú emocionálnu úľavu, ale zároveň so sebou prináša dlhodobé následky.

Psychologické vyhýbanie sa sa vyznačuje troma najbežnejšími znakmi. Ak sa ich človek naučí zvládať, bude schopný čeliť výzvam a viesť spokojný život.

1. Ústup

Ak by človeka prekvapil lev, inštikt mu káže dať sa na útek. V bežnom živote však ustupujeme pomalšie a nenápadnejšie. Úzkosť ľudia potláčajú napríklad pohárom vína, prípadne predstierajú, že sú chorí, ak majú vystúpiť na verejnosti.

V mnohých prípadoch sa človek pred sebou samým snaží takéto rozhodnutia o ústupe logicky zdôvodniť. Marquesová však odporúča, aby si radšej presne určil, pred čím ustupuje. Na základe empirických dôkazov potom môže prehodnotiť a zmeniť myslenie, ktoré mu káže ustupovať.

2. Reakcia

Napäté situácie so sebou môžu prinášať stres a neschopnosť rýchlo či správne reagovať.

V takom prípade by sa mal človek zastaviť a skúsiť čeliť problému, ktorý sa pred ním objavil, nie sa ho snažiť okamžite eliminovať.
Pomôcť môže niekoľko hlbokých nádychov a pomenovanie toho, čo aktuálne nepohodlie spôsobuje. Problém síce ihneď zmiznúť nemusí, ale s čistou mysľou bude človek schopný lepšie sa rozhodnúť, ako mu ďalej čeliť.

3. Zotrvanie

Zotrvanie predstavuje podľa Marquesovej typ psychologického vyhýbania sa, pri ktorom človek inklinuje k tomu, aby neurobil nič so situáciou, v ktorej sa v skutočnosti cíti nepríjemne. Ide napríklad o zotrvanie v nezdravom vzťahu alebo v zamestnaní, ktoré ho psychicky a fyzicky vyčerpáva.

Sebaklam o tom, že „to nie je až také zlé“ či „bude lepšie“, je podľa Marquesovej potrebné nahradiť malými krokmi, ktoré človeka privedú tam, kde chce naozaj byť.

Aj krátke každodenné zameranie sa smerom k vytúženému cieľu môže priniesť zmenu a v dlhodobom horizonte aj rast a úspech.

Ďalšie dôležité správy

Wooden,Brain,And,Puzzles.,Mental,Health,And,Problems,With,Memory
Neprehliadnite

Najstarší doktor na svete radí, ako si udržať mozog v kondícii. Stačí robiť tieto tri veci