Prvá z niekoľkých lodí, ktoré budú slúžiť Nemecku ako terminály na dovoz a úpravu skvapalneného plynu (LNG), dorazila v stredu do prístavu Mukran v Baltskom mori. 

Nemecko sa snaží zabezpečiť si alternatívne zdroje plynu po tom, ako Rusko zastavilo transport komodity cez plynovod Nord Stream 1, ktorý vedie cez Baltské more z Ruska do Nemecka, na ktoré sa krajina dlho spoliehala. Potrubie bolo zatvorené 31. augusta pôvodne na trojdňovú údržbu, ale už sa znovu neotvorilo, pričom Moskva to pôvodne pripísala technickým problémom, z ktorých obvinila západné sankcie. Medzitým došlo na plynovode k výbuchom, ktoré ho poškodili.

Nemecká vláda sa pripravuje na možné úplné zastavenie dodávok plynu z Ruska počas zimy.

Prvá loď Neptún, dlhá 280 metrov, by mala začať prevádzku v neďalekom meste Lubmin 1. decembra.

Podobné plávajúce terminály na skladovanie a opätovné splyňovanie LNG majú doraziť do prístavu v Severnom mori koncom tohto roka.

Spolu s ďalšími opatreniami, ktoré prijala vláda v Berlíne, sa zdá, že „energetická bezpečnosť Nemecka je túto zimu zaistená," povedal v stredu zákonodarcom kancelár Olaf Scholz.

Ďalšie dôležité správy

Prism Courage vyrazil z texaského Freeportu 1. mája 2022 a cez Panamský prieplav sa dostala do Tichého oceánu. Cez Pacifik sa plavila 33 dní, kým dorazila do Južnej Kórei. A práve cestu cez Tichý oceán riadila umelá inteligencia, pričom jej konanie vyhodnocovali úrady v USA i Južnej Kórei.
Neprehliadnite

Zásadný exportér LNG do Európy - firma Cheniere - neprešla emisnými testami