Plavebný kanál pri prístave v americkom meste Baltimore by mohol byť znovu čiastočne v prevádzke do konca apríla po tom, ako ho uzavrel pád mosta spôsobený nárazom obrovskej kontajnerovej lode. S týmto odhadom prišli armádni inžinieri pracujúci na odpratávaní trosiek.
Jeden z najrušnejších prístavov v USA je po nehode z 26. marca úplne ochromený. Lode nemôžu vojsť do prístavu ani von po tom, ako sa do vody zrútila oceľová konštrukcia mosta cez ústie rieky Patapsco. Úrady už minulý týždeň varovali, že jej odstránenie bude veľmi zložité. Armádni experti plánujú do štyroch týždňov vytvoriť plavebný kanál, ktorý by umožnil jednosmernú prevádzku. Vo vyhlásení uviedli, že by bol 85 metrov široký a desať metrov hlboký a mohli by ním preplávať lode s kontajnermi či naložené automobily. Obnoviť bežnú prevádzku chcú lídri operácie do konca mája.
Do podperného piliera mosta pred desiatimi dňami narazila nákladná loď singapurskej spoločnosti, nad ktorou posádka kvôli poruche stratila kontrolu. Pred nárazom stačila vyslať tiesňový signál, čo umožnilo polícii zastaviť premávku na moste. Do bezpečia sa však nedostala skupina robotníkov, ktorí na moste opravovali vozovku. Dvaja z nich prežili, ďalších šesť podľa úradov zomrelo.
Americkí činitelia čoskoro po zrútení mosta ubezpečovali, že nič nenasvedčuje tomu, že by bolo dôsledkom útoku. Pozadie incidentu sa stále vyšetruje, pričom podľa informácií agentúry Bloomberg by federálni činitelia mohli v najbližších dňoch zverejniť predbežný posudok.
Americký prezident Joe Biden už sľúbil, že federálna vláda zaplatí prestavbu zničeného mosta Francis Scott Key Bridge a už na pomoc štátu Maryland vyčlenila 60 miliónov dolárov. Proces bude pravdepodobne výrazne nákladnejší a mohol by zabrať aj niekoľko rokov, napísal denník The New York Times.