Protesty vo viacerých častiach Bratislavy pokračujú, zúčastňujú sa ich stovky ľudí. Bratislavská polícia situáciu naďalej monitoruje.
Dav sa presunul pred Úrad vlády
Protestujúci sa z bratislavského Šafárikovho námestia podvečer začali presúvať pred Úrad vlády. Dav tvorený viacerými stovkami občanov pritom zablokoval dopravu v okolí Kamenného námestia a priľahlých uliciach. Dopravný podnik Bratislava musel odkloniť niektoré linky hromadnej dopravy.
„Hliadky bratislavských policajtov momentálne dohliadajú na bezpečnosť účastníkov verejného zhromaždenia, ktorí sa krátko po 16.30 h začali presúvať zo Šafárikovho námestia na Námestie slobody," ozrejmil bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Situáciu podľa jeho slov polícia naďalej monitoruje. Ak by došlo k narušeniu verejného poriadku, či páchaniu inej protiprávnej činnosti polícia je podľa jeho slov pripravená v zmysle zákona zakročiť.
Premávka niekoľkých liniek MHD je preušená
Z dôvodu presunu protestujúcich je v hlavnom meste prerušená premávka liniek MHD 3, 4 a 9. Tie sú mimoriadne ukončené pred vstupom do centra mesta. Keďže sú všetky obchádzkové trasy uzavreté, nemajú možnosť pokračovať do Karlovej Vsi, Dúbravky, Ružinova, Rače a Petržalky, informuje DPB na sociálnej sieti. „Premáva iba električka 1 po mimoriadnej trase Hlavná stanica - Blumentál - Stanica Vinohrady," priblížil.
„Medzi zastávkami Blumentál a Farského premáva náhradná autobusová linka X3. Linka neobsahuje zastávky Sad Janka Kráľa, Šafárikovo námestie, Centrum, Mariánska a Americké námestie," dodal DPB. Deklaruje, že situáciu rieši a bude informovať o ďalšom pokračovaní.
K presunu protestujúcich vyzval poslanec Mazurek
K presunu protestujúcich vyzval na akcii jeden z poslancov NR SR pôsobiaci v mimoparlamentnom hnutí Republika Milan Mazurek. Na pódiu hovoril o prechádzke celou Bratislavou a vyslaní silného politického signálu i signálu boja, odvahy a túžby po slobode. „A keď táto vláda nebude počúvať, pôjdeme a urobíme všetko preto, aby táto vláda skončila zo dňa na deň," vyhlásil s tým, že už nie je čas na referendum a vyzval vládu k okamžitej demisii.
Kritika pandemických opatrení
Dav ľudí naďalej protestuje aj na ohlásenom občianskom generálnom štrajku na bratislavskom Župnom námestí. Na pódiu sa vystriedali viacerí rečníci, kritizovali najmä pandemické opatrenia a kroky vlády, či prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Na Šafárikovom námestí zas vystúpili okrem rôznych osobností aj poslanci NR SR pôsobiaci v hnutí Republika. Ľudí vyzývali, aby si nenechali vziať svoje práva a slobody súčasnou vládnou garnitúrou. Kritizovali predstaviteľov koalície a pripisovali im zodpovednosť za zlý stav na Slovensku. Dav tvorili rovnako stovky ľudí, skandovali heslá proti vláde i opatreniam.
Zhromaždenie Smeru-SD
Vedenie Smeru-SD položilo vence k pamätníku Alexandra Dubčeka pred budovou Národnej rady (NR) SR. Na protestné zhromaždenie prišli v stredu stovky ľudí, zaplnili celé námestie pred parlamentom. S príhovormi vystúpili predstavitelia Smeru-SD.
,,Preto sme sem prišli, aby sme sa poklonili veľkému humanistovi, sociálnemu demokratovi Alexandrovi Dubčekovi," vyhlásil podpredseda strany Juraj Blanár. Dodal, že 17. novembra si pripomíname Deň boja za demokraciu a slobodu. Poukázal pritom na aktuálnu situáciu a kritizoval vládu, ktorá podľa neho zabudla na 100. výročie narodenia Dubčeka.
Líder Smeru-SD Robert Fico zas poznamenal, že na mieste sú ozbrojení policajti. Podľa vlastných slov im nechce vyčítať, že si robia svoju prácu, odkázal však dočasne poverenému prezidentovi Policajného zboru Štefanovi Hamranovi a ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽANO), že na proteste sú slušní ľudia.
Podotkol, že občania sú nahnevaní a stúpa agresivita. Na riešenie by však podľa neho stačilo prijímať rozumné opatrenia na boj s pandémiou. Kritizoval vládu aj pre neriešenie zdražovania a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú za zmarenie referenda. Nevylúčil opätovný zber podpisov pod referendum za predčasné voľby. ,,Nech žije Dubček! Nech žije Slovensko! Za predčasné parlamentné voľby!" ukončil prejav.
Fico na sneme Smeru-SD kritizoval Čaputovú a povedal, s kým by spolupracoval po voľbách
Dav na námestí pred zhromaždením skandoval rôzne heslá, napríklad aj ,,rúška dole", po Ficovom prejave zas ,,Nech žije Smer". Časť protestujúcich ostala na mieste aj po odchode vedenia strany. Na mieste sú naďalej pripravení aj príslušníci Policajného zboru. Priamo k budove parlamentu verejnosť počas akcie nepúšťali.
Výzva primátora Valla
V Bratislave je na stredu 17. novembra ohlásených desať protestov a zhromaždení. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo požiadal všetkých protestujúcich k ohľaduplnosti.
„Právo zhromažďovať sa a právo protestovať nemôže stáť nad slobodou pohybu a právom na bezpečnosť ostatných, špeciálne v čase vrcholiacej pandémie,“ vyhlásil Vallo.
Všetky zhromaždenia pred 32 rokmi v Bratislave aj iných mestách na Slovensku boli podľa jeho slov pokojné, bez urážok a násilia. „Každý, kto úprimne v sebe nosí odkaz novembrových dní, vie pokojne vyjadriť svoj postoj aj dnes,“ podotkol primátor.
Taliani protestovali proti covidpasom, ktoré majú byť povinné na všetkých pracoviskách
Mesto Bratislava aj bratislavská mestská polícia poskytnú súčinnosť štátnej polícii nielen pri organizácii preventívnych opatrení, ale aj pri ochrane verejného poriadku. „Dopravný podnik Bratislava v stredu posilňuje dispečing a je pripravený koordinovať premávku MHD tak, aby bola aj napriek prípadným komplikáciám čo najplynulejšia,“ podotkol Vallo.
Správa komunikácií a komunálny podnik nasadí dodatočné údržbárske čaty, aby verejné priestory po zhromaždeniach čo najrýchlejšie upratali.
Staré Mesto upozornilo na blokovanie dopravy
Starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová vyzvala organizátorov a účastníkov stredajších zhromaždení na zdržanie sa protiprávneho konania a neblokovanie dopravy. V opačnom prípade je mestská časť pripravená konkrétne zhromaždenie rozpustiť.
V Holandsku sa konali protesty, ľudia nesúhlasia s nariadením o požívaní covidpasov
„V Deň boja za slobodu a demokraciu, ale aj počas dní okolo jeho dátumu sa budú v Starom Meste konať viaceré zhromaždenia a protesty. Mestská časť intenzívne pracuje na minimalizácii rizika vzniku podobných konfliktných situácií, aké Staré Mesto zažilo v lete,“ uviedla starostka.
Občanom, ktorí sa na protestoch neplánujú zúčastniť, odporúča, aby sa miestam protestných zhromaždení vyhli.
Polícia bude udržiavať poriadok
Dočasne poverený prezident Policajného zboru Štefan Hamran informoval, že polícia je pripravená počas stredy udržať poriadok na verejných akciách a avizovaných protestoch. Ak bude narušený, polícia bude podľa jeho slov nekompromisne zasahovať.
„Bude pripravená uplatniť opatrenia voči tým, ktorí si tento deň a demokraciu budú vysvetľovať po svojom,“ zdôraznil Hamran. Uistil, že polícia urobí všetko pre to, aby bol priebeh 17. novembra dôstojný a slušný.
„Ak bude narušený verejný poriadok, polícia bude robiť všetky opatrenia, aby bol obnovený, a budeme nekompromisne zasahovať,“ uviedol Hamran.
Mestská polícia Bratislava avizuje, že v stredu výrazne posilní hliadky v uliciach hlavného mesta. „Pre dohliadanie nad verejným poriadkom posilňujeme aj službu v novovybudovanom operačnom a kamerovom stredisku mestskej polície. K dispozícii máme viac ako 380 kamier. Zábery z nich využíva aj Policajný zbor na koordinovanie jednotiek. Záznamy z nich môžu slúžiť ako dôkaz pri páchaní priestupkov alebo trestných činov. Taktiež umožnia spätne dohľadať a identifikovať páchateľov,“ spresnila mestská polícia.
Kontrola covid passov
Polícia bude tiež kontrovať covid passy a dodržiavanie protiepidemických opatrení. „Všetky stredajšie akcie sú označené ako rizikové hlavne pre pandemickú situáciu. Vieme však, kde nás tlačí topánka, a budeme dohliadať na kritické miesta,“ uistil Hamran.
Nočný primátor Bratislavy a bezpečnostný manažér Martin Královič ľuďom odporučil, aby sa v stredu vyhli najmä okoliu Národnej rady SR či Úradu vlády SR. Účastníkov protestov zároveň vyzval na ohľaduplnosť k mestu a jeho obyvateľom.
Ukradli kódy na výrobu európskych covidpasov, objavili sa QR kódy Hitler
Epidemiologička a členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková upozornila, že krajina sa nachádza pre pandémiu na pokraji humanitárnej katastrofy, keď hrozí, že zdravotníctvo nebude schopné pomáhať nielen pacientom s ochorením covid-19, ale ani ostatným. Ľudí vyzvala, aby sa na podujatiach nezúčastňovali.
Protipandemické odporúčania
„Ide o hromadné podujatie, určite tam bude mnoho ľudí bez príznakov ochorenia a budú infekční,“ uviedla odborníčka. Pripomenula, že súčasný variant nového koronavírusu je vysoko nákazlivý. „Ak ľudia prídu, určite odporúčam prekrytie dýchacích ciest,“ dodala Krištúfková.
Na výročie Nežnej revolúcie 17. novembra je naplánovaných niekoľko spomienkových akcií aj protesty proti vláde a protipandemickým opatreniam. Akcie zvoláva opozičná strana Smer-SD či mimoparlamentné hnutie Republika.