Príjmy Ruskej federácie z vývozu ropy a plynu v januári medziročne klesli o 38 percent na 18,5 miliardy dolárov, uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).
Výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol uviedol, že západné opatrenia zamerané na export energií z Ruska dosiahli svoj cieľ. Tým bola stabilizácia trhu s ropou a zníženie príjmov Moskvy z exportu ropy a plynu. „Očakávame, že tento pokles príjmov z ropy a plynu bude v nasledujúcich mesiacoch strmší. A ešte strmší bude v strednodobom horizonte v dôsledku nedostatočného prístupu k technológiám a investíciám,“ povedal Birol, ktorého cituje agentúra Reuters.
Medzinárodné obmedzenia uvalené na Rusko v reakcii na vojnu na Ukrajine vrátane stanovenia cenového stropu na ruskú ropu na 60 dolárov za barel spôsobili, že ruská ropa Urals sa predáva výrazne lacnejšie ako severomorská ropa Brent. Európska únia tiež od decembra zakázala dovoz ruskej ropy po mori a uvalila sankcie na vývoz technológií na spracovanie ropy do Ruska. Obmedzenia na dovoz ruskej ropy zaviedli aj Spojené štáty a Británia.
Moskva pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spolieha práve na príjmy z ropy a zemného plynu - v minulom roku predstavovali 11,6 bilióna rubľov. Teraz je Rusko nútené začať predávať medzinárodné rezervy, aby pokrylo deficit zväčšený nákladmi na jeho inváziu na Ukrajinu.