Pri veľkoobchodných cenách pohonných hmôt v Rotterdame v 18. týždni ceny benzínu pokračovali v poklese, ceny nafty sa mierne odrazili od svojho krátkodobého minima. Na Slovensku sa však zatiaľ zlacnenie veľkoobchodných cien pohonných hmôt a ropy neprejavilo v štatistických dátach, ktoré sú o týždeň pozadu. Z tohto dôvodu tak priestor na zlacnenie ešte je. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov spoločnosti XTB.

„Trh s ropou je taktiež ešte naďalej v klesajúcom trende a silnejší impulz na oživenie zatiaľ nevidíme. V tomto mesiaci sa však už postupne naštartuje sezónnosť a pokles cien sa tak môže zastaviť. Dôležité bude taktiež júnové zasadnutie OPEC, ktoré môže naďalej predĺžiť reštrikcie a pokračovať v obmedzovaní ponuky, čo by opäť vyvolávalo tlak na rast cien,“ priblížil.

V 18. týždni sa ceny ropy prepadli a nakoniec uzavreli na 82,96 dolára za barel, čo bolo o 7,3 percenta nižšie v porovnaní s predošlým týždňom. „Dôvodom bol primárne nárast zásob v USA, ktorý naznačoval slabnúci dopyt. V tomto týždni po prepade cien však pozorujeme miernu stagnáciu a ceny ropy sa pohybujú na úrovni 84 dolárov za barel, čo je o 1,27 percenta vyššie,“ spresnil Nemky.

„Čo sa týka geopolitických rizík, tak prímerie medzi Hamasom a Izraelom sa nepotvrdilo, práve naopak. Vyzerá to tak, že Izrael spustil jednu z posledných operácii v Gaze, a to útok na južnejšiu časť mesta. Debaty o prímerí však ešte neskončili, zatiaľ si trh tohto rizika nevšíma, keďže riziko zapojenia Iránu do konfliktu postupne upadlo,“ dodal anylytik XTB.

Ďalšie dôležité správy

Tankovanie na diaľnici je výrazne drahšie ako na vidieckej pumpe. Pre istotu si pred natankovaním ujasnite, ako sa v miestnom jazyku povie nafta a benzín. Motorina, gasolina, gasolio alebo gasolioa...
Neprehliadnite

Benzín na slovenských čerpacích staniciach nepatrne zdražel, ceny nafty stagnovali