Priemerný plat v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve je na Slovensku z krajín V4 druhý najvyšší. Zamestnanci na Slovensku zarobia na finančne najštedrejšej pozícii dokonca viac ako v Česku. Ponúkané platy v inzerátoch od začiatku pandémie narástli, prevádzky sa snažia prilákať zamestnancov späť. Vyplýva to z analýzy portálu Paylab.com, o ktorej informovala spoločnosť Profesia.
Priemerný zárobok v cestovnom ruchu, gastre a hotelierstve je aktuálne z krajín V4 najvyšší v Českej republike. Mesačne si zamestnanci v tejto oblasti zarobia v priemere 1 226 eur, Slovensko je tesne druhé. U nás je priemerný zárobok 1 183 eur. Tretie je Poľsko s 1 032 eurami a najmenej zarobia v tomto sektore zamestnanci v Maďarsku, a to 1 016 eur.
Na Slovensku, v Maďarsku aj v Poľsku je podľa dát z Paylab.com najvyšší priemerný mesačný plat na pozícii lodníka, resp. lodníčky, no týchto zamestnancov je v našich končinách veľmi málo. Na portáli Profesia.sk bolo tento rok zatiaľ šesť pracovných ponúk, čo je rovnaký počet ako za predchádzajúce dva roky dokopy. U nás si však v priemere mesačne zarobia 1 936 eur, v Česku čosi vyše 1 800 eur. Tam majú najvyššie platy šéfkuchári a šéfkuchárky, takmer 1 900 eur mesačne. U nás je to druhá najlepšie platená pozícia s necelými 1 800 eurami mesačne. V prípade šéfkuchárov už hovoríme aj o výrazne väčšom počte pracovníkov. Na Profesia.sk bolo tento rok zatiaľ 547 pracovných ponúk.
U nás je treťou najlepšie platenou prácou pozícia letušky resp. stewarda, ktorí mesačne zarobia v priemere 1 640 eur. Plat okolo 1 500 eur majú správcovia a správkyne ubytovacích zariadení či vedúci zmeny. Naopak, najnižšie platy majú u nás v oblasti cestovného ruchu, gastra a hotelierstva plavčíci, plavčíčky a izbová služba. Mesačne zarobia necelých 850 eur.