Bitcoin je notoricky volatilný, náchylný na náhle cenové skoky a rýchle zvraty, ktoré môžu za pár minút vymazať miliónové hodnoty. Digitálna mena nie je prepojená s reálnou ekonomikou. Bitcoin, pripomína Bloomberg, má ešte jednu zvláštnosť, ktorá bola zabudovaná do pôvodného kódu: Z času na čas sa mení vzorec, ktorý riadi rýchlosť generovania nových tokenov.

Keď sa blíži ďalšia takáto udalosť, nazývaná halving (delenie na polovicu), priaznivci a skeptici diskutujú o tom, aký vplyv to môže mať na hodnotu bitcoinu. Po každom z posledných troch delení kryptomena dosiahla rekordy a prekonala svoje predchádzajúce maximá. Čo treba vedieť a čo možno očakávať pri najbližšom halvingu?

1. Čo je to bitcoinový halving?

Ide o plánované zníženie odmien, ktoré bitcoinoví ťažiari dostávajú. Dochádza k nemu približne raz za štyri roky, presnejšie po každých 210-tisíc blokov transakcií. Pri spustení bitcoinu v roku 2009 ťažiari dostávali 50 bitcoinov za blok, ale táto odmena bola znížená na 25 v prvej polovici roku 2012, o štyri roky neskôr na 12,5, potom v roku 2020 na 6,25 a tento rok sa plánuje pokles na 3,125 mincí.

2. Aký to má zmysel?

Vydávanie bitcoinov je obmedzené niekoľkými spôsobmi. Po prvé, podľa zakladajúceho protokolu bude v obehu len 21 miliónov. To je príťažlivé pre mnohých, ktorí sa obávajú, že fiat peniaze – tie, ktoré vydávajú vlády (peniaze s núteným obehom) – môžu stratiť hodnotu v dôsledku inflácie, ak sa ich vytlačí príliš veľa. Podporovatelia tvrdia, že bitcoin bude naopak zaručene rásť. Zníženie o polovicu zároveň zabraňuje inflácii tým, že pravidelne spomaľuje tempo, akým sa bitcoiny vytvárajú, aby neprevýšili dopyt.

3. Kedy sa uskutoční ďalšie delenie na polovicu?

Podľa viacerých analytikov by malo prísť približne v apríli, hoci je ťažké určiť dátum s istotou. Je to preto, že čas potrebný na generovanie nových blokov sa môže spomaliť alebo zrýchliť v závislosti od mnohých faktorov.

4. Zvyšuje halving cenu bitcoinu?

To je vec búrlivej diskusie. Napríklad po delení v roku 2012 bitcoin získal približne osemtisíc percent za 12 mesiacov a opäť vzrástol takmer o tisíc percent v roku 2016. Po poslednom halvingu v máji 2020 nasledoval býčí zápas, ktorý sa skončil v novembri 2021 rekordnou cenou bitcoinu takmer 69-tisíc dolárov, hoci toto obdobie sa zhodovalo aj s rely v iných rizikových aktívach. Ďalšie zníženie odmeny pre ťažiarov na polovicu má podľa Bloomberg Intelligence a Matrixport potenciál na zhodnotenie najmenej o 81 percent.

Ďalšie dôležité správy

Bitcoin.
Neprehliadnite

Bitcoin je ako na horskej dráhe. Prognóza hovorí o dosiahnutí 150-tisíc dolárov do konca roka