Medziročný rast daňovo-odvodových príjmov presiahne v tomto roku deväť percent.
Pri predpoklade vyrovnaného rozpočtu na rok 2024, ktorý pri súčasnej úrovni verejného dlhu vyžadujú pravidlá dlhovej brzdy, by naopak došlo k výraznému prepadu daňových príjmov až na úrovni osem percent. Predpokladá to ministerstvo financií v aktuálnej daňovej prognóze.
„Výrazné spomalenie rastu miezd a zamestnanosti by znížilo výnosy odvodov a dane z príjmov fyzických osôb. Následný pokles spotreby ťahá smerom nadol aj príjmy z DPH. Firemnej dani pomáha lepší výnos v roku 2022 a očakávania na rok 2023, no simulovaný prudký prepad ekonomiky v roku 2024 by znížil medziročne výnos daní o osem percent,“ priblížil v komentári k prognóze Inštitút finančnej politiky rezortu financií.
Naopak, ak by vláda v nasledujúcich rokoch vôbec nekonsolidovala rozpočet, príjmy by podľa odhadov rezortu v roku 2024 rástli medziročne o päť percent.
Inštitút pripomenul, že výdavky na dôchodky sa vďaka valorizácii a legislatíve v tomto roku zvýšia o viac ako 20 percent. Implementácia vyrovnaného rozpočtu a následne takmer zastavený rast cien by sa však od roku 2026 premietli do ich nulovej valorizácie.
„Výrazne by sa spomalila dynamika výdavkov na nemocenské dávky z dôvodu klesajúcej zamestnanosti a spomalenému rastu priemernej mzdy. Od roku 2024 by skokovo narástli výdavky na dávky v nezamestnanosti a držali by si vysokú úroveň kvôli zvýšenému počtu nezamestnaných naprieč celým horizontom prognózy,“ avizoval inštitút.
Rezort financií predstavil nové prognózy vo štvrtok. Ako vyplýva z jeho makroekonomickej prognózy, ak by bol budúcoročný rozpočet vyrovnaný, ekonomika by sa prepadla takmer o 6,5 percenta. Došlo by k poklesu miezd o štyri percentá a nárastu nezamestnaných o 130-tisíc ľudí.
Vláda odborníkov navrhuje postupnú konsolidáciu verejných financií. Ak by k nej došlo, HDP by v roku 2024 rástol o 0,5 percenta a v ďalších rokoch by sa ekonomický rast pohyboval medzi jedným a dvoma percentami.