Slovenským dopravcom pomôže najmä vyrovnanie daňového a odvodového zaťaženia s konkurenčnými štátmi, efektívny dohľad nad trhom či pomoc slovenským firmám podobne ako v okolitých krajinách. Kľúčový pritom bude dialóg novej vlády s dopravcami. Upozornilo na to Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky ČESMAD Slovakia. Informoval o tom hovorca združenia Roman Kment.

Pripomenul, že doprava a logistika ovplyvňujú prakticky celé hospodárstvo a závisí od nich fungovanie priemyslu či zásobovanie firiem a obchodov. „Dialóg novej vlády s dopravcami bude absolútne kľúčový a iba pragmatický a dobre premyslený prístup k jednotlivým opatreniam vie zabrániť opätovným tlakom na rast inflácie a celkovým dosahom na slovenské hospodárstvo,“ uviedol prezident ČESMAD-u Slovakia Pavol Piešťanský.

Dopravcovia predpokladajú výrazný nárast mýtnych nákladov v súvislosti s blížiacim sa koncom transpozičnej lehoty európskej smernice Eurovignette. Smernica má nastaviť výber poplatkov za používanie dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. „Na Slovensku je pre združenie navyše neprijateľné rozšírenie spoplatnenia cestnej siete a zavedenie bodového systému aj pre profesionálnych vodičov,“ priblížil Piešťanský.

Združenie upozornilo aj na zlý stav verejných financií a očakávané konsolidačné aktivity. Tie podľa ČESMAD-u môžu zasiahnuť podnikateľský sektor vo forme vyšších daní, poplatkov či, naopak, znížených subvencií a podpôr zo strany štátu, čo môže viesť k zdražovaniu služieb dopravcov.

Predstavitelia združenia ČESMAD pred parlamentnými voľbami rokovali s vybranými kandidujúcimi politickými stranami, aby im vysvetlili situáciu dopravcov na Slovensku, predstavili hlavné problémy a ponúkli konkrétne riešenia.

Ďalšie dôležité správy

Prvý viceprezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský.
Neprehliadnite

Česmad iniciuje stretnutia s politickými stranami, cieľom sú memorandá