Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje vôľu poslancov a dohodu o obrannej spolupráci s USA je pripravená ratifikovať po tom, ako jej bude doručená. Pre TASR to uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec v reakcii na odsúhlasenie dohody v parlamente. 

Pellegrini vyzýva prezidentku, aby počkala

Expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini vyzval prezidentku, aby neratifikovala dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA. Apeluje, aby počkala so svojím podpisom na vývoj referendovej iniciatívy v tejto súvislosti i na výsledky prípadného referenda. Namieta tiež spôsob i formu prerokovania a prijatia dohody v parlamente.

„Prezidentka nevyhovela hlasu ľudí," vyhlásil Pellegrini a kritizoval, že sa neobrátila so znením dohody na Ústavný súd SR. Poukázal pritom aj na stanovisko generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý dohodu označil za nevýhodnú pre Slovensko. Expremiér preto vyzval prezidentku, aby zmluvu nepodpísala, počkala na referendum a aby vypočula svoj ľud.

Kollár si v rokovacej sále neurobil poriadok

V súvislosti s mimoriadnou schôdzou NR SR k dohode Pellegrini skonštatoval, že fatálne zlyhalo vedenie parlamentu. Poznamenal, že dejiny parlamentarizmu nepoznajú hanebnejší spôsob a formu, akou bola zmluva schválená. Namieta skoršie ukončenie diskusie, hovorí o chybe. „Koalícia tupou silou dokáže v NR SR presadiť akýkoľvek nezmysel, akúkoľvek vec," dodal. Šéfovi parlamentu Borisovi Kollárovi vyčíta, že neurobil poriadok. Mal podľa neho nájsť vhodný spôsob na riešenie obštrukcií ĽSNS, ktorá narúšala rokovanie a blokovala rečnícky pult v rokovacej sále.

Premiér nevysvetľoval

Podotkol tiež, že v otázke obrannej zmluvy zlyhal aj premiér Eduard Heger. Neupokojil podľa neho dostatočne situáciu v spoločnosti. Pellegrini si myslí, že premiér mal vystúpiť aj v parlamente a mal verejnosti vysvetľovať pochybnosti.

Pellegrini má pochybnosti aj o tom, prečo chcela koalícia zmluvu tak rýchlo prerokovať. „Buď je vláda tlačená niekým, aby to okamžite schválila a vyhovela záujmu druhej zmluvnej strany, alebo, ak to tak nie je, tak táto rýchlosť len potvrdzuje, že sa vládna koalícia extrémne bojí nálad spoločnosti a odporu," uviedol.

Dohoda má umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Dohoda by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Predstavitelia vlády deklarovali, že zmluva neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR. Opozícia ju kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) a predseda výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽaNO) sa objímajú po tom, čo poslanci parlamentu dsúhlasili dohodu o obrannej spolupráci Slovenska s USA na 55. schôdzi NR SR v Bratislave v stredu 9. februára 2022. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Poslanci schválili obrannú dohodu medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými