Video, na ktorom sa tadžický prezident Emomali Rachmon sťažuje na ruského prezidenta Vladimira Putina, že si neváži krajiny Strednej Ázie, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, vyvolalo veľký ohlas na sociálnych sieťach. Na YouTube si ho len za dva dni pozrelo vyše šesť miliónov užívateľov.

Rachmon na adresu Putina povedal, že s Tadžikistanom a ďalšími krajinami v tomto rozsiahlom regióne sa vždy zaobchádzalo ako s outsidermi, a naznačil, že región si zaslúži viac investícií zo strany Moskvy. Vyjadril sa tak 14. októbra na samite lídrov bývalého Sovietskeho zväzu (Spoločenstvo nezávislých štátov), ktoré sa konalo v kazašskom hlavnom meste Astana.

 Putin vyzerá byť  v sedemminútovom videozázname zverejnenom na YouTube zaskočený a tvári sa „kyslo". Na videu sú zachytení aj vedúci predstavitelia Kazachstanu, Kirgizska, Turkménska a Uzbekistanu, ktorí sa ticho prizerajú.

„Vždy sme rešpektovali záujmy nášho hlavného strategického partnera," povedal Rachmon s odkazom na Rusko. „Aj my chceme rešpekt," zdôraznil.

V jednej chvíli ho kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev požiada, aby prestal, ale Rachmon to odmietne so slovami: „Prišli sme sa porozprávať."

Rachmon pripomenul, že on aj Putin boli svedkami rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, informuje server Radio Free Europe/Radio Liberty.

„Bol som pri tých stretnutiach v miestnosti, keď sa Sovietsky zväz rozpadol," povedal. „Vtedy, rovnako ako teraz - a musíte mi odpustiť, že to poviem - sa nevenovala dostatočná pozornosť malým republikám, malým národom."

Je všeobecne známe, že Putin označil rozpad Sovietskeho zväzu za „najväčšiu geopolitickú katastrofu 20. storočia".

Rachmon pokračoval, že zanedbávanie Tadžikistanu a ďalších krajín Strednej Ázie, ktoré podľa neho boli počas sovietskej éry využívané len pre svoje suroviny, bolo jednou z príčin rozpadu.

Putin podľa agentúry TASS odpovedal, že počas sovietskej éry sa vydávali knihy v národných jazykoch, otvárali sa divadlá a rozvíjala sa kultúra a hospodárstvo.

Niektorí používatelia YouTube, ktorí komentovali Rachmonovo vyhlásenie, mu zablahoželali k tomu, že Putinovi povedal pravdu. Iní však Rachmona, ktorý v prísne kontrolovanej bývalej sovietskej republike vládne už tri desaťročia, kritizovali. Mnohí tvrdili, že ak by Tadžikom zabezpečil dôstojné životné a pracovné podmienky, jeho vzťah s ľudom by bol iný a Tadžici by nemuseli opúšťať krajinu, aby si našli prácu.

Rachmon je jedným z hlavných Putinových spojencov.

„Áno, sme malé národy, nemáme 100 - 200 miliónov obyvateľov, ale máme históriu, kultúru, milujeme, chceme, aby nás rešpektovali," povedal Rachmon.

Rachmon pokračoval v kritike tvrdiac, že Tadžikistan musel „prosiť" Rusko, „aby sa zúčastnilo na nejakom mizernom fóre v Tadžikistane". „Ale s nami sa nikdy nezaobchádza ako so strategickými partnermi! Bez urážky, ale chceme, aby nás rešpektovali!" uviedol Rachmon podľa denníka Mail.

Rachmon sa tiež sťažoval, že s africkými krajinami zaobchádza Rusko lepšie, a požiadal Putina, aby sa zaviazal zvýšiť investície do krajiny.

Tento incident nasledoval po nedávnej prekvapivej verejnej kritike ruskej invázie na Ukrajinu zo strany indického lídra, ďalšieho Putinovho spojenca.

V septembrovom prejave na samite Šanghajskej organizácie spolupráce indický premiér Módí Putinovi povedal, že „teraz nie je čas na vojnu".

„Viem, že dnešná doba nie je dobou vojny, a hovoril som s vami o tom telefonicky," povedal Módí Putinovi.

Ďalšie dôležité správy

Paris,-,June,21,:,Vladimir,Putin,During,A,Work
Neprehliadnite

Putin vyzval Kirgizsko a Tadžikistan, aby nestupňovali pohraničný konflikt