Výskumníci z Illinois objavili neuveriteľné spojenie medzi covidovou infekciou a regresiou rakoviny, pri ktorej dochádza k zmenšovaniu nádorov z hľadiska veľkosti či rozsahu. Pri testoch na zvieratách a ľudskom tkanive zistili, že RNA molekuly vírusu SARS-CoV-2 spúšťajú v imunitnom systéme vývoj špeciálnych buniek s protirakovinovými vlastnosťami.

Tieto „indukované neklasické monocyty“ (I-NCM) útočia na rakovinové bunky a mohli by nájsť využitie v liečbe rakoviny, ktorá je voči dostupným terapiám odolná. „Tento objav otvára nové možnosti. Konkrétne sme v štúdii zaznamenali reakciu pri melanóme, rakovine pľúc, prsníka a hrubého čreva,“ povedal pre Independent doktor Ankit Bharat z Canning Thoracic Institute a hlavný autor štúdie. Rovnaké bunky, k aktivácii ktorých dochádza počas ťažkých prípadov covidu, môžu byť indukované aj pomocou lieku na boj proti rakovine

I-NCM sú výnimočné pre ich dvojitú schopnosť. „Imunitné bunky, známe ako neklasické monocyty, hliadkujú v krvných cievach a vyhľadávajú hrozby. Do nádorového prostredia však nemôžu vstúpiť pre nedostatok špecifických receptorov. Na rozdiel od nich si I-NCM vytvorené počas ťažkých prípadov covidového ochorenia zachovávajú jedinečný receptor nazývaný CCR2, ktorý im umožňuje cestovať mimo krvné cievy a prenikať do nádorového prostredia. Tu začnú uvoľňovať chemické látky, ktoré privolajú telu vlastné prirodzené zabíjačské bunky. Tie potom obklopia nádor a začnú priamo útočiť na rakovinové bunky, čo vedie k jeho zmenšeniu,“ vysvetlil doktor Bharat.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovensko má najmenej inovatívnych liekov na rakovinu v rámci V4