Niektorí ľudia by urobili čokoľvek, aby sa vyhli demencii. Mnoho odborníkov na zdravie a výživu skúma, či má strava vplyv na prevenciu tohto degeneratívneho ochorenia. Zdá sa, že existuje jeden typ stravovania, ktorý je v tomto smere ideálnou a najmä celoživotne udržateľnou voľbou, pretože je takmer bez obmedzovania.
MIND diéta je kombináciou stredomorskej stravy a DASH princípov na zníženie hypertenzie. Obe tieto zložky preukázateľne prispievali k znižovaniu rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ktoré vplývajú na rozvoj demencie.
MIND diéta nie je klasickou stratégiou na chudnutie, ale skôr stravovacím štýlom, ktorý podľa Telegraphu treba dodržiavať dlhodobo. Zhruba pred desiatimi rokmi ju vytvoril americký profesor epidemiológie. Ten sa v rámci štúdie zameriaval aj na znižovanie rizika rozvoja Alzheimerovej choroby. Štúdie ukázali, že dodržiavanie MIND diéty výrazne znižuje riziko vzniku demencie. Podľa jednej dokonca znížila riziko Alzheimerovej choroby o ohromujúcich 53 percent.
MIND diéta funguje na dvoch jednoduchých princípoch. Prvým je zaradiť do jedálnička desať potravín, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie mozgu a kognitívne funkcie. Druhým je zredukovať príjem piatich potravín s potenciálne škodlivým účinkom.
Potraviny, ktoré treba zaradiť do jedálnička:
- Listová zelenina: Obsahuje antioxidanty, kyselinu listovú a vitamíny, ktoré chránia mozgové bunky pred poškodením. Konzumujte ju aspoň šesťkrát týždenne.
- Iná zelenina: Okrem listovej zeleniny nezabudnite denne konzumovať aj farebnú zeleninu vrátane papriky a paradajok, pretože sú plné vitamínov a minerálov.
- Orechy: Obsahujú zdravé tuky, vitamín E a antioxidanty, ktoré podporujú kognitívne funkcie.
- Bobuľovité ovocie: Je bohaté na antioxidanty a má silné protizápalové účinky. Konzumujte aspoň dvakrát týždenne.
- Strukoviny: Obsahujú bielkoviny, vlákninu a málo tuku, čo podporuje celkové zdravie mozgu. Doprajte si ich niekoľkokrát týždenne.
- Celozrnné výrobky: Hnedá ryža, quinoa, celozrnný chlieb a ovsené vločky sú zdrojom dôležitých živín a stabilizujú hladinu cukru v krvi.
- Ryby: V rámci nich voľte najmä tučné druhy ako losos a makrela. Sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravie mozgu veľmi dôležité. Konzumujte ich aspoň raz týždenne.
- Hydina: Obsahuje bielkoviny a železo, ktoré sú prispievajú k správnej funkcii mozgu. Konzumujte aspoň dvakrát týždenne.
- Olivový olej: Tento zdravý tuk je bohatý na antioxidanty a môže chrániť mozgové bunky pred zápalom a oxidatívnym stresom.
- Víno: V malom množstve (približne jeden pohár denne) môže červené víno, bohaté na resveratrol, podporiť zdravie mozgu.
Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť:
- Červené mäso: Nadmerná konzumácia môže zvyšovať zápal v tele, čo negatívne vplýva na mozog. Nejedzte ho viac než trikrát týždenne.
- Maslo a margarín: Obsahujú veľa nasýtených tukov. Obmedzte ich konzumáciu na menej než jednu lyžicu za deň.
- Syr: Hoci obsahuje vápnik, jeho nadmerný príjem môže zvyšovať hladinu nezdravých tukov v krvi. Obmedzte jeho konzumáciu na menej než 30 gramov týždenne.
- Sladkosti a jemné pečivo: Vysoký obsah cukru môže poškodzovať mozgové bunky a zvyšovať riziko vzniku cukrovky, ktorá má súvis s vyšším rizikom vzniku demencie. Doprajte si ich maximálne päťkrát týždenne.
- Vyprážané jedlá a fast food: Väčšinou obsahujú transmastné kyseliny, ktoré negatívne vplývajú na zdravie mozgu. Jedzte ich sporadickejšie než raz týždenne.
Ako začať s MIND diétou?
Prechod na MIND diétu nemusí byť drastický. Začnite postupne. Skúste si najprv do jogurtu pridať nejaké bobuľovité ovocie, potom nahraďte maslo olivovým olejom alebo vymeňte sladené nápoje za vodu. Čím skôr začnete, tým viac podporíte svoje kognitívne zdravie.