Po dlhom období experimentovania s lacnými peniazmi možno prichádza éra zúčtovania, kedy finančné trhy už inak nazerajú na riziko. V komentári k prepadom na burzách, ktoré v minulých dňoch zasiahli prakticky celý svet, to napísala redakčná rada amerického ekonomického denníka The Wall Street Journal.

Na trhoch nastal masívny výpredaj


Výpredaj, ktorý začal minulý týždeň v piatok a pokračoval v pondelok, je čiastočne korekciou až príliš vysokých cien, najmä u akcií technologických firiem. Ale môže to byť aj začiatok zúčtovania po desaťročí a pol nadmerného utrácania a ľahko dostupných peňazí. A to zúčtovanie nakoniec dorazí. „Veľkou neznámou je, ako skoro a ako drsné to zúčtovanie bude,“ píše redakčná rada.

Výpredaj zasiahol najviac Japonsko, kde hlavný index Nikkei 225 v pondelok klesol o dvanásť celých štyri desatín percenta, čo bol najhorší deň od takzvaného čierneho pondelka z októbra 1987. Už predchádzajúci obchodný deň pritom index odpísal 5,8 percenta a spolu s ním výrazne klesali aj ďalšie akciové trhy v Ázii. Nasledoval prepad na burzách v Európe aj v Spojených štátoch, index technologického trhu Nasdaq odpísal 3,4 percenta.

Snaha o stabilizáciu jenu

Výpredaj v Japonsku je priamym dôsledkom dlho potrebného posunu v menovej politike a výmenných kurzoch. Japonská centrálna banka minulý týždeň zvýšila cieľovú úrokovú sadzbu na 0,25 percenta a stanovila harmonogram znižovania svojho programu kvantitatívneho uvoľňovania. Guvernér banky Kazuo Ueda povedal, že tieto kroky majú čiastočne zastaviť vytrvalý pokles kurzu jenu, čo je pre centrálneho bankára nezvyčajne jednoznačné vyhlásenie k výmenným kurzom.

Slabší jen potom zahraničných investorov prilákal k japonským akciám, ktoré sa v menách týchto investorov zdali lacnejšie. Podľa ekonóma Jespera Kolla zahraniční držitelia ku koncu marca vlastnili zhruba jednu tretinu japonských akcií, brané podľa ich hodnoty. Znehodnotenie jenu tiež zvýšilo očakávané zisky japonských spoločností denominované v jenoch.

Vývoj svetových mien

Guvernér centrálnej banky dal jasne najavo, že tieto časy sú preč. „Nie je náhodou, že zatiaľ čo japonský akciový trh v posledných dňoch stratil všetky svoje zisky nazbierané od januára, japonská mena zmazala všetky svoje straty z rovnakého obdobia,“ upozorňuje v komentári redakčná rada WSJ.

Dolár k jenu v júli posilnil zhruba na sto šesťdesiatdva jenov, v pondelok však prudko klesol a dostal sa približne na sto štyridsaťštyri jenov. Neoficiálne správy naznačujú, že za veľkou časťou výpredaja v Tokiu stáli zahraniční investori, ktorí si začali vyberať svoje investované peniaze.

Je to hra na vyčkávanie

Ďalší na rade potom môže byť ústup japonských investorov zo zahraničia. Nízke sadzby a slabý jen podporili masívne carry trades, kedy si ľudia požičajú lacnejšie jeny a potom investujú do dolárových aktív s vyšším výnosom.

„Zhodnocovanie jenu naznačuje, že sa to začína obracať. Teraz je to hra na vyčkávanie, aby sme zistili, či náhly výkyv kurzu jenu a presuny kapitálu zastihli niekoho nadmerne zadlženého. Zahraničné trhy, vrátane tých s americkými štátnymi dlhopismi, sa musia pripraviť na to, že tento japonský kapitál sa z nich stiahne,“ myslia si autori komentára.

Strach z recesie

A čo americká ekonomika a strach z recesie? Ten strach je skutočný a Wall Street aj Washington dávajú vinu americkej centrálnej banke. Teória je taká, že akonáhle dal šéf banky Jerome Powell minulú stredu najavo, že nezníži úrokové sadzby okamžite, piatková zlá správa o zamestnanosti v USA potom naznačila, že recesia sa blíži.

„Táto teória má však jeden háčik: júlová správa o tvorbe pracovných miest, aj keď nebola priaznivá, neukázala mieru nezamestnanosti, aká býva v recesii. A je ťažké si predstaviť, čo by s tým urobilo zníženie sadzieb o štvrť percentného bodu, keby k nemu Fed pristúpil v júli, a nie až v septembri,“ píše redakčná rada.

Ďalším kontrapunktom je, že menová politika doposiaľ nebola až tak prísna. Ceny akcií sa zvyšovali od vlaňajšieho decembra, keď Fed signalizoval trojnásobné zníženie úrokových sadzieb v roku dvetisíc dvadsaťpäť. Tento plán spomalil návrat inflácie v prvom štvrťroku, napriek tomu Jerome Powell minulý týždeň signalizoval jedno zníženie úrokov na september a trhy potom začali hovoriť o ďalších dvoch alebo troch zníženiach ešte v tomto roku.

Nie je však zrejmé, ako by zníženie sadzieb mohlo podporiť hospodársky rast, pretože trh ich už očakáva a už tiež adekvátne upravil finančné podmienky. Ak by Fed pristúpil k mimoriadnemu zníženiu sadzieb rovno o pol percentného bodu, po ktorom niektorí volajú, mohol by vyvolať dojem, že začína panikáriť, a tým spôsobiť ešte väčší výpredaj na burzách.

Lacné peniaze nie sú nikdy zadarmo

Volanie, aby Fed zachránil situáciu, len odráža fakt, že nič iné už nezostáva. Kongres je v otázke hospodárskej politiky zablokovaný, s výnimkou vyšších výdavkov a zlých nápadov v daňovej a obchodnej politike, píše redakčná rada. Od finančnej krízy z roku 2008, keď trhy zasiahla panika, podporujú americkú ekonomiku hlavne vládne výdavky a lacné peniaze s cieľom podporiť spotrebiteľov a ceny aktív.

Lacné peniaze však nie sú nikdy zadarmo a nemôžu trvať večne. Vytvárajú deformácie a excesy, ktoré sú neudržateľné a musia sa nakoniec riešiť. To musel Fed urobiť tým, že zvýšil sadzby, aby zastavil infláciu. A časť tohto účtu je teraz nutné zaplatiť. Vládne výdavky tiež obmedzuje rastúci dlh, aj keď spotrebitelia s nízkymi príjmami svoje úspory nahromadené za pandémie covidu-desať deväť už utratili. Súčasné spomalenie hospodárskeho rastu je jedným z výsledkov.

Výpredaj na trhoch z týchto dní nevyzerá ako opakovanie roku dvetisíc osem, ale je varovaním ohľadom ďalšieho rastu. „Zatiaľ čo Fed sa dostáva do politického tepla, tak my dúfame, že sa zameria na reálnu ekonomiku a reálne príjmy zamestnancov, nie na ceny aktív, aby potešil Wall Street,“ uzatvárajú svoj komentár členovia redakčnej rady WSJ.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Investori panikária. Americké akcie prudko klesli, k technológiám sa pridali banky