Cena lítia nadviazala na takmer mesiac trvajúci pokles a od začiatku tohto roka je nižšia už asi o 75 percent. Analytici navyše očakávajú, že cenový prepad ešte zďaleka neskončil, uviedla agentúra Bloomberg. Lítium má zásadný význam pri výrobe batérií do elektromobilov.

Ceny uhličitanu lítneho v Číne vo štvrtok klesli o ďalších 2,3 percenta a tento mesiac sa zatiaľ prepadli o 20 percent. Naposledy zaznamenali denný nárast 25. októbra. Uhličitan lítny je hlavnou komoditou, s ktorou sa obchoduje na svetovom trhu s lítiom. V priemyselnej kvalite je hlavnou surovinou na výrobu batérií používaných v elektrotechnike a v automobilovom priemysle. Cena spodumenu, čo je hornina s obsahom lítia ťažená v Austrálii, sa tento rok prepadla viac ako o polovicu.

Ceny lítia v predchádzajúcich rokoch prudko vzrástli, v tomto roku ich však stlačil dole prebytok ponuky. Podľa prognózy poradenskej spoločnosti Benchmark Mineral Intelligence sa svetový trh s lítiom vráti do deficitu najskôr v roku 2028. Vývoj celosvetového dopytu po elektromobiloch je totiž neistý aj pre vyššie úrokové sadzby, niektorí výrobcovia áut preto teraz prehodnocujú stratégiu.

„Vzhľadom na to, že dodávky lítia v budúcom roku porastú, uvidíme pravdepodobne ďalší pokles cien," povedal analytik BloombergNEF Allan Ray Restauro. „Na strane dopytu ťahajú dole náladu v celom odvetví regionálne rozdiely v predaji elektromobilov," dodal. Spoločnosť SQM, ktorá je druhým najväčším producentom lítia na svete, minulý týždeň varovala investorov, že trend poklesu cien by mohol pokračovať po zvyšok roka. Najväčšia ťažobná firma Albemarle tento mesiac uviedla, že niektorí výrobcovia začali obmedzovať prevádzku, keďže ceny klesajú na takú nízku úroveň, kedy sa neoplatí vykonávať reinvestície.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Geothermal Engineering má v pláne ťažiť čisté lítium do baterií pre elektrické autá