Pamätný Deň obetí okupácie Československa z roku 1968 spoločnosť učí, že aj napriek porážkam sa za slobodu oplatí bojovať. V sobotu (21. 8.) to pri príležitosti 53. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

Predseda vlády pripomenul, že už v januári 1968 dochádzalo k odstraňovaniu cenzúry, slobode cestovania, ale aj k zlepšovaniu postavenia cirkvi. „Očakávania na rozkvet slobody rástli. A potom v noci z 20. na 21. augusta 1968 sa odohrala invázia 27 divízií vojsk Varšavskej zmluvy, čo znamenalo 500-tisíc vojakov, 6 300 tankov, 200 diel, 800 lietadiel. Táto invázia a následná okupácia, žiaľ, priniesli aj obety na životoch našich občanov,“ uviedol.

Podľa jeho slov sa práve vďaka ľuďom, ktorí sa nevzdali myšlienky slobody a „nenechali sa zlomiť“, spoločnosť v roku 1989 dočkala slobody.

Spomienka na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy
Zdroj: TASR

Slovensko si musí pripomínať udalosti z augusta 1968, aby nepripustilo falšovanie a skresľovanie histórie. Pri príležitosti 53. výročia okupácie Československa to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pamätný Deň obetí okupácie Československa v roku 1968 si uctila položením venca pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave ešte v piatok (20. 8.).

Slovenská verejnosť si prvý raz v histórii pripomína inváziu sovietskych a spojeneckých vojsk z 21. augusta 1968 ako pamätný deň. „Udalosti z roku 1968 si treba pripomínať tým skôr, že odvtedy uplynulo viac než pol storočia. Pamätníci už majú vyšší vek a politici, ktorí boli zainteresovaní na vtedajšom dianí, už nie sú nažive. Treba pripomínať, že išlo o okupáciu našej krajiny a tiež o nesmierne tvrdú vojenskú inváziu, pri ktorej do konca roka 1968 zahynulo viac než 100 ľudí, z toho na Slovensku vyše 20,“ povedal pre TASR historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa.

Spomienka na obete okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy
Neprehliadnite

Podľa Čaputovej si okupáciu musíme pripomínať a nesmieme dovoliť skresľovanie histórie