Je rozširujúci sa počet miliardárov v USA dôvodom na obavy alebo ich príbehy len stelesňujú americký sen? Kto rozhoduje o tom, čo najmajetnejší jedinci spoločnosti dlžia? Novinárka a bývalá finančná redaktorka New York Times Anupreeta Dasová sa rozhodla tieto otázky riešiť prostredníctvom netradičnej biografie prvého technologického giganta Billa Gatesa, ktorej obsah približuje The Economist.

Stručne prechádza kľúčovými momentmi Gatesovho života, od založenia Microsoftu v roku 1975 po jeho uvedenie na burzu o 11 rokov neskôr, čo z B. Gatesa spravilo najmladšieho amerického miliardára. Zároveň ale čelil novému problému: jeho spoločnosť bola taká dominantná, že si získala pozornosť protimonopolných regulátorov.

Následne sa pretransformoval na filantropa, spolu s manželkou Melindou založili najväčšiu charitatívnu nadáciu na svete, čím získal na popularite. Podľa prieskumov YouGov bol B. Gates od roku 2014 do roku 2019 najobdivovanejším mužom na svete.

Neskôr jeho nevera a priateľstvo s Jeffrey Epsteinom, finančníkom a pedofilom, viedli k rozpadu manželstva. Zároveň nadácia podliehala čoraz väčšej kontrole. Investuje miliardy do verejného zdravia, často presahuje výdavky vlád a takto formuje zdravotnú politiku v mnohých krajinách, pričom sa zodpovedá len Gatesovcom. Počas pandémie sa B. Gates stal terčom konšpiračných teórií, ktoré tvrdili, že profituje z vakcín alebo dokonca vstrekuje do ľudí mikročipy. Z hrdinu sa opäť stal zloduch.

Manželia Gatesovci vedú dobročinnú nadáciu, na vývoj nízkonákladových vakcín proti koronavírusu prisľúbili finančnú podporu vo výške 250 miliónov dolárov
Neprehliadnite

Práca pod vedením Billa a Melindy Gatesových bola stresujúca, tvrdia exzamestnanci

A. Dasová skúmala rôzne aspekty Gatesovho života: od priateľstva s Warrenom Buffettom a rozpadu manželstva až po vedenie nadácie a správu jeho majetku. Niektoré časti knihy sú prekvapivé: B. Gates je najväčším súkromným vlastníkom poľnohospodárskej pôdy v Amerike a jeho investičná firma Cascade vlastní významné podiely v rôznych spoločnostiach od Four Seasons Hotels po John Deere.

Najzaujímavejšia je kniha tam, kde ukazuje, ako B. Gates ovplyvnil ostatných miliardárov a ako ho v niektorých veciach napodobnili, v iných nie, konštatuje The Economist.

Ďalšie dôležité správy

Melinda Gatesová
Neprehliadnite

Miliardári ako Musk a Thiel nie sú filantropi, ale skôr hlásne trúby, myslí si Melinda Gatesová