Konferencia predsedov frakcií Európskeho parlamentu si predvolala predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, aby im odpovedala na niekoľko otázok v súvislosti so správami, ktoré si vymenila s výkonným riaditeľom firmy Pfizer Albertom Bourlom. Pôvodne si k sebe chcel predsedníčku na výsluch pozvať výbor EP pre pandémiu ochorenia COVID-19 (COVI), píše Politico.

Von der Leyenová čelí v rámci škandálu „Pfizergate“ podozreniam z toho, že o zmluvách na nákup 1,8 miliardy kusov vakcín rokovala s výkonným riaditeľom Pfizeru priamo ona sama.

Európska ombudsmanka Emily O’Reillyová v júli 2022 Komisiu ostro skritizovala za neochotu spätne nájsť vymazané správy, čo podľa nej vyvoláva vážne obavy.

Transparentnosť von der Leyenovej rokovaní s Bourlom sa tak bude riešiť za zavretými dverami – stretnutím s predsedami frakcií.

Podľa Politica je vývoj situácie ironický vzhľadom na kontroverziu okolo von der Leyenovej rokovaní s Pfizerom, ktorej jadrom je práve nedostatok transparentnosti. Súvisiace vypočúvania sa teraz majú uskutočniť v rámci konferencie predsedov, t. j. mimo zrak verejnosti.

Rumunský europoslanec z frakcie ľudovcov (EPP) Siegfrid Muresan odmietol tvrdenia, že by skupina predsedníčku Komisie, ktorá je takisto členkou EPP, chránila.

Členovia výboru COVI však rozhodnutím vôbec nie sú nadšení. Niet sa im čo čudovať, keďže ich predsedovia od veci úplne odstrihli, konštatuje Politico.

Holandský europoslanec a koordinátor pre frakciu konzervatívcov a reformistov (ECR) v rámci výboru COVI Robert Roos označil rozhodnutie za hanebnosť.

„Von der Leyenová vyrokovala zmluvu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov pomocou peňazí daňovníkov EÚ. Ako EP by sme mali byť schopní voči nej vyvodiť zodpovednosť. Tajné stretnutie iba s predsedami politických skupín nie je vyvodzovanie zodpovednosti,“ kritizoval kolegov Roos.

Hrozba zákazu zažehnaná

Zástupcovia farmaceutického giganta Pfizer budú aj naďalej mať prístup do budov Európskeho parlamentu. Aj o tom vo štvrtok rozhodli predsedovia frakcií EP. Firme pre škandál s nákupom vakcín proti koronavírusu hrozil zákazu vstupu do priestorov tejto inštitúcie. Informuje o tom portál Euractiv.

Konferencia predsedov, ktorá zvyčajne zasadá počas plenárnych zasadnutí EP v Štrasburgu, hlasovala proti vylúčeniu americkej firmy Pfizer z priestorov europarlamentu.

Hlasovaniu predchádzal návrh Zelených, ktorí 11 januára 2022 v rámci výboru COVI vyzvali, aby mal Pfizer vstup do priestorov inštitúcie zakázaný. Firma totiž odmietla spolupracovať a vysvetliť nákupy vakcín počas pandémie covid-19.

„Toto hlasovanie je hanba,“ povedala na margo rozhodnutia francúzska europoslankyňa z frakcie Zelených a podpredsedníčka výboru COVI Michèle Rivasiová.

 „Osobitný výbor pre covid-19 sa po tom, čo výkonný riaditeľ firmy Pfizer (Albert) Bourla dvakrát odmietol vypovedať pred EP, rozhodol zaviesť voči tejto farmaceutickej spoločnosti sankcie vo forme zákazu vstupu do našich priestorov,“ vysvetlila Rivasiová.

Ďalšie dôležité správy

JB 8 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas vyhlásenia v sídle EÚ v Bruseli 27. apríla 2022. Poľsko a Bulharsko dostávajú plyn od svojich susedov z Európskej únie. Uviedla to v stredu poobede predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v reakcii na skutočnosť, že Rusko v stredu zastavilo dodávky plynu do Poľska aj Bulharska. Moskva ako dôvod uviedla, že odberatelia v týchto krajinách nezaplatili za dodávky rubľami, ako požaduje Moskva. FOTO TASR/AP

Euro
Neprehliadnite

Denník The New York Times žaluje Európsku komisiu pre von der Leyenovej správy s Pfizerom