Čistky v radoch vysokopostavených predstaviteľov čínskej komunistickej strany a nepodložené správy o vojenskom prevrate v Pekingu vyvolávajú horúčkovité špekulácie pred blížiacim sa zjazdom strany, na ktorom sa očakáva, že jeho delegáti na bezprecedentné tretie funkčné obdobie potvrdia vo funkcii súčasného šéfa strany a prezidenta Si Ťin-pchinga, píše The Guardian.
Žiadne domáce väzenie
Uväznenie kliky vysokopostavených predstaviteľov silových zložiek a rýchlo rozptýlené chýry o tom, že Si sa nachádza v domácom väzení, prispeli k vzniku „skleníkového“ prostredia plného tajomstiev a podozrení. Len minulý týždeň poslal súd do väzenia bývalého námestníka ministra pre verejnú bezpečnosť Sun Li-ťuna, bývalého ministra spravodlivosti Fu Čeng-chua a bývalých policajných šéfov provincií Šanghaj, Čchung-čching a Šan-si. Fu a všetci traja policajti boli obžalovaní z korupcie, ako aj z toho, že boli súčasťou kliky okolo Suna a neboli lojálni voči Si Ťin-pchingovi.
Ďalších päť rokov
Bola to jedna z najväčších politických čistiek, k akým v Číne za posledné roky došlo, a to len niekoľko týždňov pred októbrovým XX. zjazdom vládnucej čínskej komunistickej strany, ktorý sa koná raz za päť rokov a na ktorom sa rozdeľujú vysoké vládne posty.
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že na čele strany a štátu zostane aj naďalej Si. Ten v roku 2018 zrušil obmedzenie, podľa ktorého mohol prezident svoj úrad zastávať len dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Čínsky prezident takisto vedie neľútostnú vojnu proti korupcii, ktorej obeťami sa stali viacerí jeho politickí odporcovia.
Boli to len hoaxy
Čínske médiá priniesli v nedeľu správu, že stranícke orgány už skompletizovali zoznam delegátov ústredného výboru komunistickej strany, ktorých je takmer 2 300. Skutočnosť, že sa na zozname objavilo aj meno úradujúceho čínskeho prezidenta znamená, že chýry o vojenskom prevrate, ktoré sa objavili na niektorých sociálnych sieťach, sa nezakladajú na pravde.
Nepodložené tvrdenia sprevádzané nezazdrojovanými videami, na ktorých bolo vidno kolóny vojenských vozidiel, sa podarilo vyvrátiť, ale až po tom, čo sa objavili na Twitteri. Na čínskych sociálnych sieťach sa konkrétna zmienka o prevrate neobjavila, ale na hashtag na sieti Weibo týkajúci sa „letísk v celej krajine rušiacich lety“, si počas víkendu kliklo 200-tisíc ľudí.
Je za tým Falun Gong
Expert na čínsku politiku a kultúru Drew Thompson zo singapurskej univerzity uviedol, že štátny prevrat v Číne nepokladá za úplne vylúčený, a Si sa v minulosti niečoho takého aj obával, ale správy, ktoré sa objavili tento víkend, sú podľa Thompsona skôr „zbožným želaním“. Všetky pravdepodobne pochádzajú zo stránok spájaných s hnutím Falun Gong, ktoré sú „v zásade nedôveryhodné“.