Líder Smeru Robert Fico počas nedávnej predvolebnej kampane varoval, že už nepošle „ďalšiu guľku“ na pomoc Ukrajine. Jeho postoj je čiastočne založený na historických sympatiách Slovenska k Rusku, no existuje aj veľmi osobný dôvod, prečo nemá rád Ukrajinu, uvádza Politico.

Všetko sa datuje do roku 2009, keď bol R. Fico premiérom. Začiatkom januára (7. 1.) sa prevalil dlhotrvajúci spor medzi Ruskom a Ukrajinou o zemný plyn a zastavili sa toky cez Ukrajinu do krajín EÚ. Týždeň na to (14. 1.) skoro ráno slovenská delegácia vedená predsedom slovenskej vlády pristála v Kyjeve s cieľom stretnutia s ukrajinským náprotivkom. Ukrajinci ich nechali dlho čakať.

Tri hodiny po príchode sa začalo stretnutie, na ktorom boli na prekvapenie zúčastnených aj novinári. So spustenými kamerami strávila Julija Tymošenková 20 minút nadávaním R. Ficovi za to, že sa v spore o plyn postavil na stranu Moskvy. „Bola to absolútne nepríjemná situácia. Fico bol červený od hnevu. Bola to katastrofa,“ povedal vysokopostavený slovenský predstaviteľ. „Bol ponížený.“

Slováci potom odleteli do Moskvy, kde ich Vladimir Putin privítal s veľkou pompou v Kremli, v honosnej sieni sv. Juraja. „Potom začal Fico zastávať otvorene protiukrajinský postoj,“ povedal vedúci pracovník Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. „Povedal, že nepotrebujeme podporovať Ukrajincov, Ukrajina nás nepotrebuje, nevedú s nami seriózne rozhovory. To je osobné.“

J. Tymošenková, ktorá je v ukrajinskej politike stále aktívna, nemá o tomto stretnutí žiadne konkrétne podrobnosti, uviedla jej hovorkyňa Natalia Lysová. „Určité politické kruhy na Slovensku Ukrajincom neveria,“ povedal nemenovaný zdroj. Teraz sa to vracia do Kyjeva.

Slovensko patrí medzi jedných z najsilnejších podporovateľov Ukrajiny. Svojmu východnému susedovi poslalo systém protivzdušnej obrany S-300 zo sovietskej éry a bolo prvou krajinou, ktorá spolu s Poľskom darovala Kyjevu stíhačky MiG-29.

Počas predvolebnej kampane však R. Fico vyzval na dramatickú zmenu politiky a povedal, že EÚ by namiesto ďalšieho posielania zbraní mala pomôcť vyjednať mierovú dohodu. Z vojny obviňuje Ukrajinu. „Vojna na Ukrajine sa nezačala pred rokom, začala sa v roku 2014, keď ukrajinskí nacisti a fašisti začali vraždiť ruských občanov v Donbase a Luhansku,“ povedal.

Dočasná vláda po voľbách na Slovensku zastavila dodávky zbraní na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin sa v nedeľu 23. júla 2023 v Petrohrade stretol so svojím najbližším spojencom, bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom.
Neprehliadnite

Len lojalita Putinovi nestačí. Od svojho kádra požaduje viac, no kompetencie to nie sú