Americký prezident Joe Biden uskutočnil svoju tretiu cestu do Európy. Táto bola neplánovaná a spôsobila ju vojna na Ukrajine. Za vyše dva roky v Bielom dome bol len na summite G20 v Ríme a na klimatickej konferencii v Glasgowe.

Tentoraz Bidena na starý kontinent donútila pricestovať vojna, ktorú na Ukrajine rozpútal ruský prezident Vladimir Putin. Tá trvá už štvrtý týždeň a koniec je v nedohľadne. Biden má bohatý program, píše BBC.

Ukázať jednotu

Od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine si USA dávali veľmi záležať na tom, aby postupovali len v súlade so svojimi spojencami v NATO. Nie všetci majú totiž na vojnu na Ukrajine rovnaké názory. Hlavným cieľom Bidenovej cesty je teda ukázať, že odhodlanie NATO čeliť kríze nie je dočasné, ale trvalé a že aliancia vo všetkých ohľadoch jednotná.

Utečenecká kríza

Po stretnutí s ostatnými lídrami v Bruseli odcestuje Biden do poľska, kde sa stretne s prezidentom Andrzejom Dudom. Hlavnou témou ich rozhovorov bude utečenecká kríza spôsobená útokom Ruska na Ukrajinu. Obaja štátnici však určite budú hovoriť aj o vojenskej pomoci Ukrajine a prítomnosti vojsk NATO v Poľsku.

Ozbrojená pomoc

V ostatných mesiacoch otvorili USA a ich spojenci otázku poskytnutia vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá čelí ozbrojenému útoku Ruska. Poľsko ponúklo Ukrajine svoje stíhačky, čo sa v Spojených štátoch nestretlo s pochopením, pretože zo strany Ruska by to mohlo byť chápané ako vonkajšie zasahovanie, ktoré by mohlo vyvolať odvetný úder Ruska na niektorý z členských štátov NATO. Spojené štáty momentálne rokujú s Tureckom a Slovenskom o presune ich protivzdušných systémov S-300 na Ukrajinu.

Ako ďalej so sankciami

Spojené štáty a EÚ už uvalili na Rusko po jeho vpáde na Ukrajinu bezprecedentné množstvo sankcií, ktoré zasiahli jeho lídrov a prominentov poplatných režimu šéfa Kremľa Vladimira Putina. Sankcie, ktorými chcel Západ pôvodne Putina odradiť od invázie na Ukrajinu, sú síce tvrdé, ale Moskvu na kolená nedostali. Ich ďalšie rozšírenie a zefektívnenie je ďalším bodom programu Bidenovej cesty do Európy.

Čínska otázka

Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching sa ako priatelia stretli počas zimných olympijských hier v Pekingu, kde obaja potvrdili, že priateľstvo medzi ich krajinami „nemá hraníc“. Ak by sa toto konštatovanie malo v nasledujúcich mesiacoch premietnuť do čínskej ekonomickej a vojenskej podpory Ruska v jeho ukrajinskej vojne, narušilo by to všetko, o čo sa Spojené štáty a ich spojenci na Ukrajine usilujú.

Ďalšie dôležité správy

Zuzana Čaputová summit NATO o Ukrajine
Neprehliadnite

Začal sa mimoriadny summit NATO, Olaf Scholz zmeškal otvorenie