Nemecká vláda pracuje na štrukturálnych reformách, nehodlá obmedziť investície, pokračuje v transformácii energetiky a pripravuje opatrenia na posilnenie zamestnanosti. Predstaviteľov nemeckej ekonomiky o tom v pondelok na úvod Dňa priemyslu ubezpečil kancelár Olaf Scholz. Šéf Zväzu nemeckého priemyslu Siegfried Russwurm predtým vyzval spolkovú vládu, aby sa zamerala na investície a na oživenie chorľavého nemeckého hospodárstva.
Sila nemeckého hospodárstva
„Pracujeme na tom, aby sme po rokoch vyčkávania opäť prebudili obrovský potenciál, ktorý naša krajina má,“ povedal Scholz. Kým Nemecko, ktoré je najväčšou ekonomikou Európy, podľa Russwurma prešlo dvoma stratenými rokmi, podľa Scholza to boli roky obratu. Neistota, ktorú vyvolali pandémia, ruská invázia na Ukrajinu, nelegálna migrácia a klimatické otázky, podľa kancelára dolieha aj na obyvateľov.
„Na pochybnosti budeme a musíme reagovať,“ povedal kancelár. Najlepšiu odpoveď má nemecká demokracia podľa Scholza v hospodárskom výkone.
Prioritou investície
Súčasťou pripravovaného rastového balíka sú podľa kancelára aj stimuly, aby ľudia aj napriek dôchodkovému veku naďalej dobrovoľne pracovali. Uľahčiť návrat do práce, a to aj pomocou daňových výhod, chce vláda aj rodičom s malými deťmi.
Kancelár povedal, že aj v budúcom roku budú prioritou investície do budúcnosti Nemecka. Poznamenal, že vláda teraz pripravuje rozpočet na nadchádzajúci rok, hotový by mal byť začiatkom júla.
Dôležité je podľa kancelára pokračovať v transformácii energetiky. „Budovanie solárnych a veterných elektrární nabralo v posledných rokoch nevídanú rýchlosť,“ povedal a dodal, že Nemecko je na správnej ceste, aby v energetike dosiahlo svoje ciele. Do roku 2030 chce Nemecko získavať najmenej 80 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, vlani takto vyrobilo 55 percent.
Iný pohľad na Nemecko
Zatiaľ čo kancelár hovoril o vyhliadkach optimisticky, Russwurm kritizoval veľkú neistotu. Vyzval Scholzovu vládu, aby poskytla hospodárstvu rastové stimuly, uľavila mu od byrokracie a zabezpečila stabilnú energetickú politiku. „V porovnaní s USA a Čínou Nemecko zaostáva,“ povedal. Podľa Russwurma je potrebné prehodnotiť dlhovú brzdu, pretože prílišné škrty dusia hospodársky rast.
V prejave Russwurm zdôraznil, že hospodársky rast je zárukou blahobytu, sociálnej súdržnosti i bezpečnosti.