Talianski farmári po nedávnych búrkach a rozsiahlych záplavách varujú pred vážnymi dlhodobými škodami v poľnohospodárstve v regióne Emilia-Romagna.
Úroda ovocia v tomto jadranskom regióne by mohla byť vážne poznačená ešte v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch, uviedlo v nedeľu poľnohospodárske združenie Coldiretti.
Voda, ktorá zostala v sadoch, totiž „dusí" korene rastlín a spôsobuje ich hnilobu. Celé plantáže by sa museli vyklčovať a potom znovu vysadiť, dodalo zmienené združenie, podľa ktorého to bude mať obrovský vplyv na ceny ovocia.
Emilia-Romagna sa považuje za hlavný ovocinársky región v Taliansku - pestujú sa tam marhule, nektárinky, slivky, jablká, hrušky, kivi a jahody. V súčasnosti je tu ohrozená aj produkcia najmenej 400 miliónov kilogramov pšenice. Hrubou vrstvou bahna sú pokryté aj polia kukurice, slnečnice a sóje.
V tomto regióne bol vážne postihnutý aj chov dobytka. Podľa združenia Coldiretti je stále potrebné zachrániť približne 250-tisíc kusov dobytka, ošípaných a oviec.
Okrem samotných povodní, ktoré už viedli k úhynu tisícok zvierat, situáciu komplikujú aj zosuvy pôdy, pretože mnohé odľahlé farmy sú teraz neprístupné. Zvieratá tam potrebujú krmivo aj vodu. Regionálna vláda odhaduje škody na miliardy eur.