Populácia Európy sa zmenšuje. Každý piaty Európan má v súčasnosti 65 rokov alebo viac. Do roku 2050 by sa počet starších ľudí mohol priblížiť k 30 percentám. Rastúca úmrtnosť zvyšuje tlak na sektor pohrebníctva, z ktorého sa stáva veľký biznis, informuje Bloomberg.

Spoločnosť Funecap minula približne jednu miliardu eur na nákup viac ako 300 krematórií a cintorínov v 17 z 20 európskych krajín s najvyššou úmrtnosťou. Ide o francúzsku firmu financovanú súkromným kapitálom, najmä zo strany britskej Charterhouse Capital Partners a francúzskeho Latour Capital.

„Pohrebný priemysel je oveľa viac ako kopanie hrobov,“ povedal zakladateľ a výkonný riaditeľ Funecap Thierry Gisserot. „Ide o infraštruktúrnu hru.“ Najmä európsky trh s kremáciam zaznamenal rast v priemere päť a sedem percent ročne, povedal. Funecap získal v roku 2022 holandskú spoločnosť Facultatieve Technologies, svetového lídra v oblasti kremačných zariadení, a nedávno sa stal partnerom v Rhein-Taunus-Krematorium (RTK), najväčšej spoločnosti tohto druhu v Nemecku. Generálna riaditeľka RTK Judith Könsgenová uviedla, že im klopú na dvere aj ďalší investori.

Očakáva sa, že úmrtnosť sa bude v nadchádzajúcich rokoch zvyšovať rýchlo, pretože generácia baby boomerov starne, čo pravdepodobne zvýši príjmy spoločností ako Funecap či RTK.

Podľa J. Könsgenovej z RTK „sa zdá, akoby niektorí investori predpokladali, že krematóriá sú stroj na tlačenie peňazí“, ale táto myšlienka je klamná, hovorí. „Musíte veľa investovať do zariadení a procesov a starať sa o údržbu, ale ak viete, čo robíte, môžete dosiahnuť primeranú návratnosť,“ uzavrela.

Ďalšie dôležité správy

Lekár vám môže spraviť výpis zo zdravotnej karty.
Neprehliadnite

Starneme. Najžiadanejšie pracovné miesta nasledujúceho desaťročia tak majú jasného víťaza