Mnoho ľudí netuší, že potraviny, ktoré v obchodoch nakupujú, často obsahujú veľké množstvo škodlivých prísad. Podľa výživovej poradkyne z Harvardu Amy Shahovej sme po ich zjedení často hladní viac než predtým.
Shahová preto ľuďom často pripomína, aby si všímali etikety. Samozrejme, niektorým týmto prísadám sa netreba vyhýbať úplne. Dôležité je konzumovať ich s mierou, dodala pre portál CNBC.
Škodlivé prísady
Toto sú štyri zložky potravín, na ktoré by si Shahová osobne dávala pozor:
1) Glutaman sodný (MSG)
MSG je zložkou mnohých ochutených potravín. Vplýva na bunky pankreasu tak, že začnú produkovať oveľa viac inzulínu než normálne. Okrem toho ju vedci spájajú s cukrovkou či obezitou a považujú MSG za takzvaný „excitotoxín“. Táto skupina látok prispieva k odumieraniu mozgových buniek.
MSG je obľúbenou potravinárskou prísadou najmä preto, lebo zvyšuje chuť do jedla.
2) Rafinovaná múka
Rafinovaná múka vzniká zomletím zrna, ktoré bolo zbavené klíčkov i otrúb. Vďaka tomu vydrží dlhšie čerstvá. Nemá však takmer žiadnu výživovú hodnotu, pretože procesom rafinácie prichádza o všetky vitamíny, minerály i vlákninu.
Rafinovaná múka – najmä klasická biela múka – náhle zvyšuje hladinu cukru v krvi, čo následne vedie k nárastu produkcie inzulínu. Práve to je dôvod, prečo je človek po zjedení bagety či rožka tak rýchlo opäť hladný, vysvetlila Shahová.
3) Rafinovaný cukor
Biely cukor pôsobí na telo podobne ako rafinovaná múka. Zvyšuje hladiny cukru v krvi, ktoré následne prudko klesnú a vedu k ešte väčšej chuti na sladké.
Shahová varuje, že keď ho raz človek začne jesť, je ťažké sa ho vzdať. Konzumácia cukru vedie k uvoľňovaniu dopamínu, vďaka ktorému sa cítime plní energie.
Obzvlášť sa treba mať na pozore pred kukuričným sirupom s vysokým obsahom fruktózy. Nachádza sa najmä v ochutených vodách, džúsoch a iných nápojoch z obchodu.
Z viacerých štúdií vyplynulo, že táto prísada spomaľuje uvoľňovanie leptínu, ktorý vyvoláva pocit nasýtenosti.
4) Lepok
Okrem múky sa v pečive nachádza aj lepok. Tento proteín obsahujú najmä spracované potraviny. U určitej skupiny ľudí môže vyvolávať zápaly.
Shahová radí aspoň na mesiac z jedálnička vyradiť potraviny obsahujúce lepok a všímať si, ako na to telo zareaguje. Ona sama takto zistila, že je naň citlivá a cíti sa bez neho oveľa lepšie.
Prospešné polyfenoly
Namiesto spomenutých štyroch zložiek potravín odporúča poradkyňa zvýšiť v jedálničku podiel polyfenolov. Tieto mikroživiny čistia krv od toxínov a sú kľúčom k ovládnutiu pocitu hladu či chuti na cukor a iné škodlivé prísady.
Skvelým zdrojom polyfenolov sú brokolica, čili papričky, cesnak, cibuľa, tekvica, špenát, čerešne, citrusy, olivy, avokádo a mango. Nájdete ich aj v káve, ľanových semienkach, horkej čokoláde, orechoch či zelenom čaji.